En Sıcak Konular

Güneş yanıklarına dikkat!

9 Haziran 2010 09:21 tsi
Güneş yanıklarına dikkat! Uzm. Dr. Güldü, güneş yanığından mümkün olduğunca kaçınılması gerektiğini kaydetti.

Güneş yanığı, deri kanseri riskini artırıyor
Ordu Medical Park Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Ahmet Güldü, güneş yanığının deri kanseri riskini artırdığını söyledi. Yaz aylarını sahil ve plajlarda geçiren vatandaşlara uyarılarda bulunan Uzm. Dr. Güldü, güneş yanığından mümkün olduğunca kaçınılması gerektiğini kaydetti.

Hava sıcaklıklarının giderek artması, özellikle yurdun sahil kesimlerinde yaşayan vatandaşları denizlere yöneltiyor. Ancak, bunaltıcı ve kavurucu sıcaklıklardan korunmak için sahillere akın eden insanların güneş yanıklarından da kendileri koruması gerekiyor. Güneş yanıklarının deri hastalıklarına sebep olduğunu hatırlatan uzmanlar, yaz sıcaklıklarının önceki senelere oranla yüksek olacağını tahmin ettiklerini, bu nedenle güneş ışınlarından daha fazla korunmanın önemli olacağını vurguladı.

Güneş yanığı ve deri hastalıkları konusunda açıklamada bulunan Cildiye Uzmanı Dr. Ahmet Güldü, güneşte 10 dakikadan fazla kalınmaması uyarısında bulundu. Güneş ışınlarıyla bronzlaşmadan kaçınılma tavsiyesinde bulunan Uzm. Dr.Güldü, "Bronzlaşmayla deri hasar görüyor.
Bu nedenle güneş yanığından kaçınmak gerekmektedir. Güneş yanığı, deri kanseri riskini artırmaktadır. Yazın mayo ile güneşlenirken başlangıçta 10 dakikadan fazla güneşte kalmamak en akılcı davranıştır. Diğer zamanlarda gölgede oturulmalıdır. Uzun kollu ve bacakları örten giysiler giyilmeli, başta da geniş bir şapka olmalıdır. Bronzlaştıkça güneşte kalma süresi arttırılabilir." açıklamasında bulundu.

Güneş yanığından korunmak için güneşe çıkmadan yarım saat önce koruyucu krem sürülmesinin yararına değinen Uzm. Dr. Ahmet Güldü, ?Güneşlenmede ısrar edenler, mümkün olduğunca yüksek koruma faktörlü ürünler kullanmalıdır. Güneş koruyucu krem kullanılsa bile güneşten korunmaya dikkat edilmelidir. Özellikle saat 10.00-16.00 arası gölgede kalmak gerekmektedir. Şapka ve gözlükle korunmaya özen gösterilmeli, parlak renkli giysiler tercih edilmelidir. Islak giysilerin güneşten yeterli derecede korumayacağı da unutulmamalıdır." şeklinde konuştu.

Altı aydan küçük bebeklerin doğrudan güneş ışığına maruz
bırakılmamasını öneren cildiye uzmanı Dr. Güldü, bebeklerin günde 10 dakika güneşlenmesinin D vitamini üretimi için yeterli olacağının altını çizdi. Güneş ışınlarının önemine de değinen Dr. Güldü, güneşten uzaklaşıldıkça D vitamini yetersizliğinin arttığını, bunun da depresyon, kemik, romatizmal ve kanser gibi çeşitli hastalıklara neden olduğunu da sözlerine ekledi.


samanyoluhaber

Bu haber 664 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,487 µs