En Sıcak Konular

Her bel ve boyun ağrısı fıtık değil

9 Haziran 2010 09:09 tsi
Her bel ve boyun ağrısı fıtık değil Uzmanlar, boyun ve bel kısmında her hissedilen ağrının fıtık olmadığını söylüyor...

Uzmanlar, bu ağrılar fıtık olduğunu düşünerek yapılan ve yaptırılacak uygulamaların sakatlıklara neden olabileceği ve mutlaka hekime gidilmesi gerektiğini belirtti.

Tekden Hastanesi Beyin Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Murat Ateş, dünyada insanların yaklaşık yüzde 80'inin en az bir kere bel ve boyun ağrısı şikayeti yaşadığına dikkat çekti. Bel ve boyun ağrısı toplumumuzda çok sık ve yaygın görülen rahatsızlıklar arasında yer aldığına dikkat çekti. "Bel ve boyun ağrılarının hepsine birden bel ya da boyun fıtığı demek mümkün değildir" diyen Ateş, "Bunların ancak yüzde 80-90'ı mekanik ağrılar olmakla birlikte yüzde 10-20 oranında bel fıtığı ya da boyun fıtığı ile karşılaşmaktayız. Bu yüzden 10 veya 20'den de sadece yüzde 10-15'i ameliyata gitmektedir." dedi.

Bu verileri insanların bel fıtığından, boyun fıtığından ve ameliyattan korkmamaları gerektiği için söylediklerini açıklayan Op. Dr. Murat Ateş şu bilgileri verdi: "Oldukça yaygın olduğundan bu tür rahatsızlıklara karşılaştığımız zaman beyin cerrahi veya fizik tedavi uzmanlarına başvurmak gerekmektedir. Toplum içinde yaygın olarak insanlar bu tür rahatsızlıklara kendi yöntemleri ile müdahale etmektedir. Bu uygulamalar yanlış uygulamalardır. Rahatsız olan kişide geri dönüşü olmayan sonuçlar olabilmektedir. Bu tür uygulamalara fırsat vermeden bunu uzmanına bırakmak en doğru olan yöntemdir. Bu rahatsızlık ameliyatlıksa veya fizik tedavi yöntemi uygulanacaksa ya da ilaç kullanılması gerekiyorsa karar verilip uygulanmasında fayda vardır. Doğru tedavi yapılmadığı takdirde bu tür rahatsızlıklar geri dönüşümü olmayan ayakta, kolda felçlere, yürüme bozukluklarına, idrar kaçırma bozukluklarına, erkek ya da bayan cinsel organ işlev bozukluklarına sebep olabilmektedir."

Beyin Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Murat Ateş, yapılması gerekenleri şöyle anlattı: "Bu tür rahatsızlıkların önüne geçmek amaçlı Beyin Cerrahi, Omurilik Cerrahi alanları sürekli gelişmektedir. Günümüzde 'Altın Standart' olarak kabul edilen mikrocerrahi yöntemi ile mikrodiskektomi yöntemi hastanemizde başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Mikrocerrahi yönteminde başarı oranı yüzde 95'dir. 1 günde taburcu edilmektedir.

Bu yöntem ile yapılan ameliyatlarda başarı oranı yaklaşık yüzde 95 civarındadır. Hasta aynı gün ayağa kaldırılmakta, ertesi gün yani 24 saat sonra ise evine gönderilmektedir. Hasta kendi ihtiyaçlarını kendi görebilmekte ve yaklaşık 3-4 hafta içinde normal yaşantısına dönebilmektedir."

Bu haber 634 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,696 µs