'bodur'laştırıyor! | " /> 'bodur'laştırıyor! | "/>

En Sıcak Konular

Yanlış beslenme 'bodur'laştırıyor!

7 Haziran 2010 10:35 tsi
Yanlış beslenme 'bodur'laştırıyor! Türkiye'de 5 yaş altı çocukların yüzde 10'u yaşına göre bodur. Bu rakam, kırsal bölgelerde yüzde 17'ye kadar çıkıyor. Peki ama çocuklar neden bodurlaşıyor?

İnsan sağlığını, beslenme, kalıtım, iklim ve çevre koşullarının etkilediğini belirten Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Ulusal Beslenme Platformu Başkanı Prof. Dr. Perihan Arslan, bu etmenlerin başında beslenmenin geldiğini söyledi.       
        
EK BESİNE ERKEN BAŞLANIYOR

Bebeklerde ek besinlere çok erken aylarda başlandığını, 2 aydan küçük bebeklerde anne sütü ile beslenmenin yüzde 70 oranındayken, 4-5. aylarda bu oranın yüzde 22'ya kadar düştüğünü belirten Arslan, iki ayın altında her 5 çocuktan birinin, evde yapılan mama ya da hazır mama ile beslendiğine dikkat çekti.        

Beslenme bozuklukları nedeniyle 5 yaş altı çocukların yüzde 10'unun yaşına göre kısa boylu yani bodur olduğunu ifade eden Arslan, kırsal bölgelerde bunun yüzde 17'ye kadar çıktığını belirtti.        

Arslan, ''Bodurluk, kronik beslenme bozukluğunun önemli bir göstergesidir. Yine çocuklarda yaşa göre ağırlığı az, yani zayıf olanların oranı yüzde 4- 6'dır. Ancak şişmanlık son yıllarda yüzde 10- 15 oranında çocuklarda da artmış olup 0- 5 yaş grubunda yüzde 3, 8- 10 yaş grubunda yüzde 9- 11'dir'' dedi.        

Arslan; ishal, üst solunum yolu enfeksiyonu, demir yetersizliği anemisi, diş çürükleri, raşitizm, iyot yetersizliğinin yetersiz ve dengesiz beslenme sorunlarından kaynaklı rahatsızlıklar olduğuna işaret etti.        

Gebe ve emzikli kadınların yüzde 50'den fazlasında demir yetersizliği anemisi, basit guatr, başta D vitamini olmak üzere vitamin ve mineral yetersizliklerinin gözlendiğini kaydeden Perihan Arslan, sözlerini şöyle tamamladı:       

''Gebelikte yetersiz ve dengesiz beslenme doğum öncesinden başlayarak annenin ve bebeğin de sağlığını olumsuz etkilemektedir. Gençler ve yetişkin yaş grubundaki bireylerde de obezite, diyabet, koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, kanser, osteoporoz gibi kronik hastalık oranları giderek artmaktadır. Bu sağlık sorunlarının oluşumunun önlenmesi ve tedavisinde de doğru beslenme bilgisi önemlidir.''

ntvmsnbcBu haber 765 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,783 µs