En Sıcak Konular

Sağlılığınız için ayaklara dikkat!

3 Haziran 2010 10:13 tsi
Sağlılığınız için ayaklara dikkat! Ayak sağlığının bozulması bütün omurga sisteminde, hatta baş bölgesinde ağrılara neden olabiliyor.

Sağlıklı bir ayakta bilekten başlayarak parmaklara kadar tüm kemik ve yumuşak dokuların, eklem ve bağların birbirleriyle uyum içinde çalışması gerekiyor. Ayaklardaki statik düzensizlikler ise dizlerde, tüm omurga sisteminde, hatta baş bölgesinde dahi ağrıların oluşmasına sebebiyet veriyor. Kimi zaman ise kronik rahatsızlıklar ayak sağlığını tehdit edebiliyor. Ayak hastalıklarının tedavisinde ilk yapılması gerekenlerden biri ise ayağın biyometriğinin tespiti. Ortopedi ve travmatoloji uzmanları Doç. Dr. Semih Takka ve Op. Dr Yener Erken, en sık görülen ortopedik ayak sorunları hakkında bilgi verdi. Op. Dr. Semih Takka, "Dijital nöroma, ayak tarak kemikleri arasındaki dijital sinirin sıkışmasıyla oluşan ağrıya verilen isim. Ağrı daha çok yürüme ile ortaya çıkıyor. Bu hastalığa yakalananlarda erken yorulma, uzun yol yürüyememe ve ayakkabı giyerken rahat edememe gibi şikayetler ortaya çıkıyor. Tedavisinde cerrahi yöntemlerin kullanıldığı dijital nöromada sıkışan sinirler ameliyatla tedavi ediliyor" dedi.

"ŞEKER HASTALARI DİKKAT ETMELİ"
Kan şekerinin yüksek olmasının vücudun göz, böbrek ve ayak gibi organ ve uzuvlarına zarar verdiğini, diyabetik ayakta diyabetten dolayı enfeksiyon oluştuğunu anlatan Takka, "Kan akımının yavaşlaması, bacağa giden kanın azalmasına ve ayağın beslenmesinin bozulmasına sebep oluyor. Yüksek kan şekeri, sinirlerin hasarlanmasına (diyabetik nöropati) ve ayağın özellikle taban bölümünde his kayıplarının oluşmasına sebep oluyor. Bu durum, ayakta yara açılmasına zemin hazırlıyor. Dolaşımı bozulmuş ve sinirsel hasarı olan ayakta açılan yaralar, vücudun savunma sisteminin normal çalışmaması yüzünden kolayca enfekte oluyor ve kronikleşiyor. Bu nedenle diyabeti olan hastaların yara açılmasını engelleyici önlemleri alması gerekiyor. Yara açılmış hastalara ise bu yarayı ortadan kaldırıcı tedavileri uygulanıyor" açıklamasını yaptı. Op. Dr. Yener Erken ise ayağın fizyolojik kavsinin azalması veya bütünüyle kaybolması demek olan düz tabanlık hakkında bilgi verdi. Çocukluk çağında düz tabanlığı olmayan hastalarda sonradan edinilmiş düz tabanlık olabildiğine dikkati çeken Erken; yaşa, hastalığın şiddetine ve ağrı durumuna göre konservatif veya cerrahi tedaviler uygulandığını dile getirdi. Bazılarında tekrarlayan minor travmaların oluşturduğu stres kırıkları da görüldüğünü ifade eden Erken, "Bu, ayakta en sık tarak kemiklerinde görülüyor. Ayağın anatomik özelliklerinin dışında, yanlış ayakkabıyla aşırı yürüme, sportif faaliyet ve ayakta şekil bozukluğu olması gibi durumlarda ortaya çıkıyor. Hastalığın tedavisinde, hastalığa sebep olan faktör ortadan kaldırılıyor ve konservatif yöntemlerden uygun olanı kullanılıyor" şeklinde konuştu. Aşil tendonunun, topuğu baldır kaslarına bağlayan vücudun en büyük tendon olduğunu, sık yırtıldığı için atletlerde, koşan kişilerde ve gereğinden fazla faaliyet değişikliği yapanlarda görüldüğünü bildiren Erken, ayak bileği burkulmalarının da ortopedide en sık görülen yaralanmalardan biri olduğunu söyledi.

"ÇOK KOŞUP ZIPLAMAK TOPUK DİKENİNE SEBEP OLUYOR"
Çok fazla koşma, zıplama gibi hareketler sonrası ayak parmaklarından topuk kemiğine doğru uzanan adele bantlarında ağrılar olabildiğine işeret eden Dr. Yener Erken, şunları söyledi:

"Bu ağrı topuğun altında ve merkezinde hissediliyor. Gece boyunca dinlenmeden sonra sabah ilk adım atıldığında aniden şiddetleniyor. Hastalık uzun süre devam ederse fasyanın, yani bağ dokusunun topuğa bağlandığı yerde kalsiyum tortusu şekilleniyor ve buna topuk dikeni adı veriliyor. İki hastalığın da tedavisine, buna sebep olan aktivitelerin durdurulması, topuk desteği ve tabanlık kullanılmasıyla başlanıyor. Özel germe egzersizleri ve ağrıyı giderici bazı ilaçlar kullanılıyor. Plantar fasite bağlı kronik topuk ağrısının tedavisinde tek seanslık perkütan radyofrekans ablasyon tedavisi kullanılıyor. Bu yöntemle ağrının sinyalini gönderen sinir tahrip ediliyor. Hasta prosedür sonrası günlük yaşantısına devam edebiliyor. Tırnak batması da ayakta en sık görülen sorunlardan birisidir. Tırnak yatağının herhangi bir sebepten dolayı bozulması, tırnağın kendi yuvası içinde düzgün bir biçimde ilerlemesini bozuyor ve tırnak kendi yuvasına zarar veriyor. Tırnağın deriye baskı yapması sonucu enfeksiyonlar oluşuyor."Bu haber 745 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,003 µs