file kullanalım' | " /> file kullanalım' | "/>

En Sıcak Konular

'Poşete hayır, file kullanalım'

19 Mart 2010 11:53 tsi
'Poşete hayır, file kullanalım' "Dünyanın en büyük filesini örmeye Zonguldak’tan başlayacağız. Burada Türkiye’nin hatta dünyanın en önemli projesini başlatıyoruz." İşte Zonguldak Belediyesi'nin büyük projesi...

Zonguldak Belediyesi Kent Konseyince başlatılan "Poşete Hayır, File Kullanalım" kampanyasıyla poşetlerin çevreye verdiği zararın önüne geçilmesi hedefleniyor

Belediye Nikah Salonu’nda başlatılan kampanya öncesinde konuşan Zonguldak Belediye Başkanı İsmail Eşref, ülke genelinde ilk kez Zonguldak’ta başlatılan kampanyanın önemine dikkati çekti.

Poşetlerin çevreye verdiği zararın önlenmesinin yanı sıra projenin kadınlara ekonomik girdi sağlayacağını ifade eden Belediye Başkanı Eşref, şöyle konuştu:

"İlk etapta konsey üyeleri file yapımını öğreniyor. Önümüzdeki aylarda bununla ilgili ev kadınlarına yönelik kurslar açılacak. Kadınlarımızın ürettiği fileler sayesinde poşet kullanımı ortadan kalkacak. File yapımında kullanılacak iplik ihtiyaçlarını belediyemiz ve sponsor firmalar karşılayacak. Bir filenin 1 lira işçilik maliyeti olduğunu düşünürsek günde 20 adet üretilmesi durumunda 20 lira kazanılabilecek. Ayda ise bu 600 lira yapar. Yani asgari ücretin üzerinde gelir elde edebilecekler. Bu yüzden bu projeyi çok önemsiyoruz."

-GUINNESS BAŞVURUSU YAPILACAK-

Proje koordinatörü, ziraat mühendisi Necmettin Türkoğlu da çevre bilinci ve kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla kendisinin başlattığı proje konusunda bazı üniversitelerden destek aldığını belirtti.

Türkoğlu, şunları söyledi:

"Dünyanın en büyük filesini örmeye Zonguldak’tan başlayacağız. Burada Türkiye’nin hatta dünyanın en önemli projesini başlatıyoruz. ’Poşete Hayır, File Kullanalım’ kampanyası kapsamında ülke genelindeki kentleri dolaşarak 1 kilometre uzunluğunda file hazırlayacağız. Gittiğimiz kentlerdeki yöneticilere, kent konseyi üyelerine ve çok sayıda kişiye filemize ilmik attıracağız. Filenin tamamlanmasının ardından Guinness Rekorlar Kitabı’na başvuracağız. Bunun hazırlıklarını yapıyoruz. Çalışmamıza Zonguldak Kent Konseyi büyük ilgi  gösterdiği için kampanyayı burada başlatıyoruz."

Zonguldak Belediyesi Kent Konseyi Çevre Komisyonu Başkanı Melahat Çöğendez ise dünyanın her geçen gün poşet çöplüğüne dönüştüğünü belirterek, "Belçika, İrlanda, Polonya, İngiltere ve İspanya gibi ülkeler, yaptırımlar uygulayarak poşet kullanımını engellemeye çalışmaktadır. Hem kadınımıza iş imkanı sağlamayı hem de çevre kirliliğinde en büyük etken olan naylon poşetlerden nefes alamaz hale gelen dünyamıza nefes aldırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Hazırlanacak fileye ilk ilmiği atan Eşref, Türkoğlu’na madenci heykeli, kentin tanıtım CD’sini ve ajanda hediye etti.

Türkoğlu ise eşinin yaptığı ebru çalışmasının yer aldığı tabloyu file içerisinde Başkan Eşref’e takdim etti.

RadikalBu haber 804 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,661 µs