En Sıcak Konular

Kaçak ete Bakanlık'tan denetim!

24 Şubat 2010 16:52 tsi
Kaçak ete Bakanlık'tan denetim! Fiyatlardaki yükselişin ardından kaçak et operasyonlarına hız veren Tarım Bakanlığı, denetimlerini artırıyor.

Turistik yörelerde 4 bin 400 denetim elemanı sucuk, salam ve hazır köfte gibi et ürünlerde kaçak et ve ürünlerine yönelik denetimler için sahaya indi.


Tarım Bakanlığı denetim birimleri, başta Adana olmak üzere İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Hatay gibi büyük ve turizmin önplanda olduğu illere yönelik kontrollerini artırırırken, 24 saat denetimlerini sürdürüyor.
 
Tarım Bakanlığı, kaçak konusunda harekete geçerken, fiyatlarda yaşanan artışı vergiye dönüştürmek isteyen vergi daireleri de harekete geçti.
 
Bursa Vergi Dairesi Başkanı İbrahim Saydam, et fiyatlarında yaşanan artışın vergiye yansıyıp yansımadığını denetlemek için harekete geçtiklerini belirtti. 22-28 Şubat tarinlerinde gerçekleştirilen 'Vergi Haftası' nedeniyle İhsaniye Vergi Dairesi'nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Bursa Vergi Dairesi Başkanı İbrahim Saydam, gündeme ilişkin bilgiler verdi. 2009 yılında denetimleri artırdıklarını bildiren Başkan İbrahim Saydam, "Bu kapsamda et konusunda da denetimlerimizi sıklaştırdık. Etler kaçak mı, sağlığa uygun mu, değil mi bu asıl tarım il müdürlüğünün ilgi alanı içinde. Ancak bizim için önemli olan kayıtdışı kesim var mı yok mu, yaşanan fiyat artışları belgelere yansıyor mu yansımıyor mu buna bakıyoruz. Bizim esas amacımız bu. Bu fiyatlar malum yükseliyor, bu durumda da bu işi yapanların gelirinin artmasını beklemeliyiz. Bunu da sağlamak adına bu firmalar nezdinde geçen hafta başlattığımız denetimlerimiz sürüyor. Bu konuda taviz vermeksizin denetimlerimiz devam edecek." şeklinde konuştu.
 
Türkiye'de son bir yıl içerisinde dana eti fiyatları yüzde 40, koyun eti fiyatları ise yüzde 50'nin üzerinde artış gösterdi. Dana etinin fiyatı 25 lira civarında seyrederken, koyun etinin kilogram satış fiyatı 30 TL'nin üzerine çıktı


 Bu haber 514 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,307 µs