iyileştirme gücü! | " /> iyileştirme gücü! | "/>

En Sıcak Konular

Beynimizin iyileştirme gücü!

24 Şubat 2010 11:41 tsi
Beynimizin iyileştirme gücü! Patolojik aşktan, kıskançlığa, iktidarsızlıktan migrene, otizmden, uyuşturucu kullanımına kadar her şeyin çözümü beyinde gizli...

 
Neurofeedback yöntemi ile beynin iyileştirme gücü açığa çıkıyor!...

NASA tarafından astronotların performanslarını arttırmak için kullanılmaya başlanan Neurofeedback yöntemini ülkemizde başarıyla uygulayan Dr Tanju Sürmeli, ‘Beynin İyileştirme Gücü’ isimli kitabında bu yöntemi detaylarıyla anlatarak, kişilerde beynin kapasitesi ile ilgili farkındalık yaratmayı hedefliyor.
Patolojik aşk, iktidarsızlık, kıskançlık gibi birçok durum ve dikkat eksikliği, hiperaktivite, otizm, depresyon, migren hastalıklarını Neurofeedback yöntemiyle tedavi eden Tanju Sürmeli, aynı zamanda qEEG nörometrik analizle birçok psikiyatrik hastalığın (Alzheimer, depresyon, dikkat eksikliği, hiperaktivite gibi) ayırıcı tanısının yüzde 95 doğrulukla yapılabildiğini belirtiyor.

Nedir Neurofeedback Yöntemi?

Beynin sınırlarını keşfetmek ve geliştirmek, geçmişten günümüze insanoğlunun en büyük hedefleri arasında yer alırken, Dr. Tanju Sürmeli, ABD’deyken öğrendiği ve geliştirdiği Neurofeedback yöntemini anlattı.

Neurofeedback; biofeedback disiplini çerçevesinde beyin dalgalarının eğitilmesiyle uğraşır. Nerofeedback tedavi yönteminde amaç; kişinin EEG’sini seçilen referans bir dataya göre değiştirmesini sağlamaktır. EEG’ler beyin dalgalarının pasif bir kaydıdır. Neurofeedback beyin eğitimini alacak kişiye kendi EEG bilgisi verilir. Tedavi süresince sağlıksız beyin dalgalarının düşürülüp sağlıklı beyin dalgalarının arttırılması hedeflenir. NF eğitimi, neuro feedback ekipmanı ile yapılır. Neurofeedback tekniğinin temelinde hastanın seanslarda zihin oyunları oynaması yatar. Hasta, kafasına yerleştirilen elektrotlar vasıtasıyla bilgisayar cihazına bağlanır. Elektrotlar beyinden gelen elektrik paternlerini ölçer ve ekrana yansıtır. Beyne herhangi bir elektrik akımı verilmez. Bilgisayar tarafından sağlanan görsel ve işitsel feedback sayesinde hastalar yavaş dalgaları thetayı deltayı azaltıp hızlı dalgaları betayı smr dalgasını yükseltmeyi öğrenirler. Neurofeedback’ın en önemli özelliği ilaç kullanılmadan beyni eğitmesidir, bazı hastalıklarda gerektiği takdirde ilaçlarla beraber kullanılır.

Yaşanmış Örneklerle Tedavi

Sınırda öğrenme zorluğu, manik depresyon, şizofreni, migren, alzheimer, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı gibi rahatsızlıkların yanı sıra, yalan söyleme, internet bağımlılığı, kıskançlık, patolojik aşk, iktidarsızlık gibi hastalıkları da tedavi eden Tanju Sürmeli, bu vakaları ‘Beynin İyileştirme Gücü’ isimli kitabında detaylarıyla anlatıyor:

Aşk Bağımlısı ve Aşırı Kıskanç Kadın...

33 yaşında genç ve güzel bir kadın. Sorunu aşk bağımlılığı ve aşırı kıskançlık… Bu kıskançlık o kadar aşırı boyutlara ulaşabiliyordu ki, 8 yıldır birlikte olduğu adama hayatı dar ediyordu. Telefonlarını dinlemekten, her 5 dakikada bir aramaya, adamı öz annesinden ve 12 yaşındaki öz yeğeninden kıskanmaya kadar varıyordu bu kıskançlığı. Kıskançlık, kompülsif davranışlar, dürtü bozuklukları olan hastada geçirilmiş kafa travmasının buna sebep olduğunu düşünen Tanju Sürmeli, hastaya 120 NF seansı uyguladı. 2 ay sonra yapılan kontrol görüşmesinde her şeyin iyi gittiğini bir problem olmadığını söyleyen hasta tedavinin ortalarında kendisine acı veren ilişkisini bitirmiş. “Kıskançlığım artık yok, dürtüsel davranmıyorum” diyerek tüm hayatını olumsuz yönde etkileyen özelliklerinden kurtulduğunu belirtiyor. 

İlaçsız Tedaviyle Blumia’yı (Yeme Bozukluğu) Yendi

15 yaşında güzel bir lise öğrencisi. Sorunu Blumia hastalığı… Arkadaşlarının kilolarıyla dalga geçmesi üzerine bunu bir sorun haline getirmiş, yemeklerini azaltmış ve daha sonra da kusma yöntemini denemeye başlamıştı. Zamanla onu yemek yemeye ve hemen ardından kusmaya yönlendiren, “Ye, neden yemiyorsun, sen salaksın, neden yemiyorsun” gibi sesler duyuyor, ardından da parmağıyla kendini kusturuyordu. Bu kusma krizlerinde artık kendini durduramaz hale geliyor, halsiz kalıyordu. Daha önce ilaç içerek intihar girişiminde bulunmuştu, kusamadığı zamanlarda midesini yıkatmaları için ailesine intihar ettiği yalanını bile söyler olmuştu…
Kitabında bu vakaya yer veren Sürmeli, Blumia gibi tedavisi oldukça güç olan hastalığa karşı nasıl  zafer elde ettiğini de detaylarıyla anlatıyor. Küçük yaşlarda cinsel tacize uğrayan, erkeklerden korkan ve bu korkusunu yenemeyen hasta, Sürmeli’ye gelmeden önce oldukça yoğun bir şekilde ilaç tedavisi görmesine ve defalarca hastaneye yatırılmasına rağmen ne Blumia’dan kurtulabilmiş ne de psikolojik çöküntüsünden sıyrılabilmişti. 120 Neurofeedback seansının sonunda yaşadığı tüm sorunların üstesinden gelen hasta; yemek yerken daha önce yanında mutlaka birilerini isterken artık tek başına yemek yiyebilir hale gelmişti. Kusma durumu tamamen ortadan kalkarken, tacize uğraması, yakının ölümü ve arkadaşlarının kendisiyle dalga geçmesi gibi halledemediği sorunlarını artık tek başına çözebilir duruma geldi. 3 senelik takipte hastalığı tekrarlamadı.

Tramplenden Atladı, Hayatı Bir Anda Ters Düz Oldu

Yurt dışında eğitim gören 22 yaşında bir genç kız… Tanju Sürmeli’nin kitabında anlattığı vakalarla ortak bir özelliği var; Kafa Travması geçirmiş olması. Hasta hayatında ilk kez 2.5 metre yükseklikteki bir tramplenden balıklama atlayınca tüm hayatı birden bire değişiyor. Atlayıştan kısa bir süre sonra boyun ve sırt ağrısı yaşamaya başlayan genç kız, uyku bozukluğu yaşamaya başlıyor ve atlayıştan hemen sonra annesini arayarak 3,5 yıllık ilişkisini bitirmek istediğini, onun kendisini aldattığını düşündüğünü söyleyerek paronayasını annesine telefonda söylüyor. 45 NF seansından sonra uyku bozukluğu tamamen ortadan kalkan hasta ilişkisiyle ilgili sorunların da ortadan kalktığını belirtiyor. 

kadıncakararıncaBu haber 5,972 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,504 µs