En Sıcak Konular

Leylek dostu köy!

18 Şubat 2010 11:11 tsi
Leylek dostu köy! Avşar köyünde, bu ay sonu gelmesi beklenen leyleklerin, elektrik tellerine takılıp telef olamaması için direklere yapay yuva yerleştirildi.

Aydın'ın Söke ilçesine bağlı ''leylek dostu'' olarak bilinen Avşar köyünde, bu ay sonu  gelmesi beklenen leyleklerin, elektrik tellerine takılıp telef olamaması için direklere yapay yuva yerleştirildi.

Köy Muhtarı Kerim Uyanık, gazetecilere yaptığı açıklamada, leyleklerin göçleri sırasında Azap ve Avşar gölleri ile Büyük Menderes Nehri gibi önemli sulak alanlarının yakınında bulunan Avşar köyünü tercih ettiklerini ifade etti.

Bölgede en fazla leylek yuvasının bulunduğu köylerine, bu nedenle ''leylek dostu köy'' denildiğini ifade eden Uyanık, ancak engebeli arazide bulunan köylerinde elektrik tellerinin leylekler açısından büyük risk taşıdığını söyledi.

Uyanık, köyde bulunan 19 leylek yuvasından 13'ünün elektrik direklerinde bulunduğuna dikkati çekerek, ''Bu nedenle leylekler ölüm tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Özellikle yavru leyleklerden çoğunluğu, uçma denemeleri sırasında elektrik tellerine çarparak, telef oluyor'' dedi.
        
ELEKTRİK DİREKLERİNE YAPAY YUVA YERLEŞTİRİLDİ
        
Leylek yuvalarının elektrik direklerinde olmasından dolayı geçen yıl 26 leyleğin telef olduğunu bildiren Uyanık, her leyleğin ölümünde köyün elektriksiz kaldığını söyledi.

Uyanık, şöyle konuştu:''Geçen yıl köyümüzde bulunan 19 yuvada, 24 yavru tespit ettik. Bu yavrulardan 9'u elektrik tellerine, 1'i de gübre çuvalındaki iplere takılarak telef oldu.

Leyleklerin telef olmaması için elektrik tellerine yalıtım yapılması ve yuvaların olduğu direklerin üzerine yapay platform yerleştirilmesi için ilgili kurumlara müracaat ettik.

Aydın İl Genel Meclisi ve AYDEM, leyleklerin telef olmaması ve köyümüzün elektriksiz kalmaması için alınacak önlemleri ilk olarak köyümüzde başlattılar. Bu amaçla ilk olarak riskli 13 elektrik direği üzerine yapay yuva yerleştirildi. Avşar köyünün ardından Yeşilköy ve Karacahayıt köylerinde da aynı uygulama yapılacak.''
        
İLK GELEN LEYLEĞİN KONDUĞU EVE BİR ÇUVAL UN VERİLECEK
        
Leyleklerin her yıl şubat ayı sonunda Avşar köyüne geldiğini belirten Muhtar Uyanık, ''Bu yıl ilk gelen leylek hangi eve konarsa o evin sahibine 1 çuval un vereceğim'' diye konuştu.Köylülerin leyleklerin geleceği günü heyecanla beklediklerini bildiren Muhtar Uyanık, leyleklerin köylerine geldikleri hafta ''şenlik'' düzenleyeceklerini de kaydetti.Uyanık, Söke Ziraat Odası Başkanı Muhsin Örnek'in de şenlikte dağıtılmak üzere yapılacak börekler için 5 çuval un vereceğini sözlerine ekledi.

ntvmsnbcBu haber 740 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,838 µs