dikkat! | " /> dikkat! | "/>

En Sıcak Konular

Sahte organikçilere dikkat!

27 Ocak 2010 14:23 tsi
Sahte organikçilere dikkat! Ünlü markaların organik pamuktan yapıldığını söylediği ürünlerinde gerçekte genetiği değiştirilmiş pamuk kullandıkları ortaya çıktı.

Dünyaca ünlü markaların organik koleksiyonlarında genetiği değiştirilmiş pamuk kullanıldığı ortaya çıktı.

Financial Times'ın Almanya'da çıkan bölümünde Avrupalı markalar H&M, C&A ve Tchibo hakkında bir habere yer verildi.

Haberde bu markaların organik pamuktan yapıldığını söylediği ürünlerinde gerçekte genetiği değiştirilmiş pamuk kullandıkları yazıldı.

Bağımsız bir labarotuarın yöneticisi olan Lother Kruse, "Ürünlerin yüzde otuzunda genetiği değiştirilmiş pamuk bulduk" diyor.

EcoTextile News adlı yayın ise bu konuda şunları yazdı: "Bu ürünlerin üretildiği yerin Hindistan olduğu tespit edildi. Dünyanın organik  pamuk ihtiyacının neredeyse yarısı Hindistan'dan karşılanıyor."

Bu arada Treehugger adlı internet sitesinde,2009 yılının Nisan ayında organik koleksiyonlarda genetiği değiştirimiş pamuğa rastlanmasının ardından bu ürünleri kontrol etmekle yükümlü olan ve onlara sertifika veren EcoCert ve Control Union'a da para cezası verildiği yazıldı.

EDİTÖRÜN NOTU:

Organik ürünlerle ilgili "Acaba gerçekten organik mi?" sorusuna karşılık en büyük destek "Bakın bu ürünler bağımsız denetim firmaları tarafından denetleniyor. İçiniz rahat olsun." cümleleriydi. Ne yazık ki bu tür haberler bu kez de denetim firmalarına olan güveni sorgulamamız gerektiği anlamına geliyor. Yıllar önce organik tarım yapan bir üretici ile röportaj yaparken "Denetim firmalarını da iyi seçmek gerek, bazı firmalar denetimlerini gerçekten çok sıkı ve iyi yapıyor, bazıları ise daha gevşek davranabiliyor. O yüzden organik bir ürün alırken, sadece organik sertifikası var mı, diye bakmak artık yeterli değil. Bir de o sertifika güvenilir bir denetim firması tarafından mı verilmiş ona da bakmak gerek" sözleri aklıma geldi. Organik ürün tüketmek isteyenlerin işi hiç kolay değil, üzerinde Tarım Bakanlığı'nın ve denetim firmalarının organik etiketleri var mı ona bakmak gerek. Ama artık bu da yeterli değil... Bir de, o ürüne "organiktir" sertifikasını veren denetçi firma güvenilir mi, sorusuna yanıt bulmak gerek...

ntvmsnbcBu haber 553 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,535 µs