neden KKKA riski yok? | " /> neden KKKA riski yok? | "/>

En Sıcak Konular

İsrail'de neden KKKA riski yok?

30 Kasım 2009 13:03 tsi
İsrail'de neden KKKA riski yok? Dünya Sağlık Örgütü’nün hazırladığı son kene haritasında, İsrail’in bulunduğu kıyı şeridinde keneye rastlanmazken, aynı bitki örtüsüne ve iklime sahip komşu ülkelerde kene riski olması dikkat çekti.

Kene haritasında, İsrail’in bulunduğu kıyı şeridinde keneye rastlanmazken, aynı bitki örtüsüne ve iklime sahip komşu ülkelerde kene riski olması dikkat çekti. Dünya Sağlık Örgütü’nün hazırladığı son kene haritasında, İsrail’in bulunduğu kıyı şeridinde keneye rastlanmazken, aynı bitki örtüsüne ve iklime sahip komşu ülkelerde kene riski olması dikkat çekti.

Domuz gribinin bir “biyoterör ajanı” olduğu, bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü’nün tıpkı KKKA virüsü gibi domuz gribi virüsünü de “biyoterör ajanlar listesi”ne alması gerektiğine ilişkin çağrılar sonuçsuz kaldı. Ancak bir biyoterör ajanı olduğu Dünya Sağlık Örgütü tarafından da kabul edilen Kırım Kongo virüsünün dağılım haritası çok ilginç soru işaretleriyle dolu.

KKKA virüsünün nasıl çıktığı ve ne şekilde yayıldığı konusunda değişik görüşler ileri sürülürken, Dünya Sağlık Örgütü'nün hazırladığı virüsün yayılma haritası, biyoterör ihtimalini güçlendirdi.

Geçtiğimiz yıl biyoterör ajanları listesine alınan ve laboratuvarda üretilebildiği kanıtlanan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) virüsünün dünyadaki yayılma biçimi, Dünya Sağlık Örgütü'nün hazırladığı haritada net olarak verilirken, harita birçok soru işaretini de beraberinde getirdi. Haritaya göre bu virüs, dünya üzerinde kıta seçtiği gibi, iklim ve bitki örtüsü birbirine çok benzer kimi bölgelerde de ülke dahi seçiyor.

RİSK HARİTASI DÜŞÜNDÜRÜYOR

Dünya Sağlık Örgütü'nün KKKA hastalığıyla ilgili hazırladığı haritada Türkiye'nin de yer aldığı Balkanlar, Ortadoğu ve Afrika’nın güney ve batı kısımlarını içine alan kırmızı noktalı bölgeler, hastalığın görüldüğü coğrafyayı gösterirken, Rusya, Orta Asya, Çin ile Hindistan'ı içine alan sarı renkteki bölgeler ise risk altındaki ülkeleri işaret ediyor.

Bu haritada Batı Avrupa, Kuzey Afrika, Avusturalya kıtası, hastalığın yayılma riski olmayan bölgeler olarak beyaz renkte gösteriliyor. Amerika kıtası ise sıfır risk taşıdığı için haritaya bile alınmadı. Ayrıca Doğu Akdeniz'in tamamı, hastalığın görüldüğü ve görülebileceği bölgeler olarak nitelendirilirken; İsrail'in de bulunduğu Filistin, Lübnan ve Ürdün hattı beyaz renkte gösteriliyor. İsrail'in komşusu Suriye ve Mısır ile Arabistan'ın tamamı, hastalığın görüldüğü ve görülebileceği bölge içinde yer alıyor.

TimeturkBu haber 1,591 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,236 µs