kör edebilir! | " /> kör edebilir! | "/>

En Sıcak Konular

Antibakteriyel jeller kör edebilir!

25 Kasım 2009 11:19 tsi
Antibakteriyel jeller kör edebilir! Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de domuz gribinden ölenlerin sayısı çoğalıyor; bu artışla birlikte panik de artıyor.

Gerek medya gerekse seminerler aracılığıyla uzmanlar gribe neden olan H1N1 virüsünden korunmanın yollarını anlatıyor. Gripten korunmanın yolu ise öncelikle bağışıklık sistemimizi güçlendirmek. Bu da ancak tükettiğimiz gıdalarla mümkün. Bir de ellerimizdeki mikropları yok etmekle.

Sık sık el yıkamanın gerekliliği üzerinde duran uzmanlar zaman zaman suya ve sabuna alternatif ürünler öneriyor. Bu ürünlerin başında antibakteriyel jeller yer alıyor. Birkaç ay öncesine kadar eczanelerde bile nadir rastlanan jeller, domuz gribinden sonra birçoğumuzun çantasının vazgeçilmezi oldu. Okullar da, virüsün yayılmasını engellemek için öğrencilere bakteriyel mendil, jel ve sprey almalarını önerdi. İşyerleri virüsün bulaşabileceği yerlere dezenfektan makineleri yerleştirdi. Toplu taşıma araçlarında antibakteriyel jel reklâmları görülmeye başlandı. Antibakteriyel jel üreten firmaların sayısında da bir artış var.

Adını daha önce hiç duymadığımız, 'merdiven altı' olarak tabir edilen ürünlerin piyasaya girmesi virüsten kaçmaya çalışan insanları, başka büyük tehlikelerle karşı karşıya getirdi.

Geçtiğimiz günlerde bir ilkokul öğrencisinin kapağını açarken gözüne sıçrattığı jelin, görme kabiliyetini etkilemesi birçok anne ve babayı tedirgin etti. Sağlıklı yaşayalım, mikroplardan vücudumuzu arındıralım diye hayatımızın her alanına soktuğumuz antibakteriyel jellerin zararı olup olmadığı sorgulanmaya başlandı. Jel kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında uzmanların ve firmaların yeterli bilgi vermemesi ise yanlış kullanımdan kaynaklanan sorunları beraberinde getirdi.

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji uzmanı Doç. Dr. Mustafa Hasöksüz, antibakteriyel jellerin virüsten korumadığını, sadece onları etkisiz hale getirdiğini belirtiyor. Kullanıldığı andan itibaren 30 ile 60 saniye arasında eldeki mikropları yok ettiğini vurguluyor. Doç. Dr. Mustafa Hasöksüz, ayrıca jellerin tekrar bir virüs ile karşılaşmamızı engellemediğinin altını çiziyor. Bu ürünlerin sadece elde kullanılması gerektiğine değinen Hasöksüz, göze kesinlikle değdirilmemesi gerektiğini söylüyor. Domuz gribi nedeniyle kullanımı artan antibakteriyel el temizleme jellerinin halk sağlığını tehdit ettiğine dair açıklama yapan Sağlık Bakanlığı ise yaptığı uyarıda jellerin, çocuklardan uzak tutulması gerektiğini, kullanılması gerekiyor ise ebeveyn kontrolünde kullanılması, gözle temas ettirilmemesi, yanıcı/parlayıcı olduğuna ilişkin uyarıların ambalaj üzerinde bildirilmesi gerektiğini vurguluyor.

***

Antibakteriyel jeller ne kadar sağlıklı?

Alkol bazlı üretilen jeller, ellerdeki mikrobu öldürüyor öldürmesine ama yeni virüs bulaşmasını engellemiyor. Domuz gribi olmayalım düşüncesiyle kullanılan jeller aslında algılanandan öte sadece elde var olan mikropları 30-60 saniye içinde yok ediyor. Alkol ağırlıklı bu ürünler, virüslerin düşmanı anti-viral yapıya sahip olduğu gibi diğer mikroplara karşı etkili kimyasalları da içinde barındırıyor. Ancak antibakteriyel jeller sağlıklı şartlarda üretilmedi ise uzmanlara göre alerjik hastalıklara neden oluyor. Diğer yandan çocuklara jel kullanımından ziyade sık sık el yıkamaları tavsiye ediliyor. Ayrıca göz doktorları antibakteriyel jelin göz ile temas ettirilmemesi gerektiğinin altını çiziyor.

Jel alırken nelere dikkat edilmeli?

Jel satışlarının fahiş rakamlara ulaşması merdivenaltı üretimi de artırdı. Bu yüzden jel alırken çok dikkatli olmak gerek. Anti-bakteriyel jel alırken bakanlık onayı aranmalı. Jelin alındığı yere dikkat edilmeli. Yetkin firmalar, anti-bakteriyel ürünlerin eczanelerden alınması gerektiği üzerinde duruyor. Ürünün uluslararası kabul görmüş testlerden onay almış olması da dikkat edilmesi gereken başka bir konu. Ambalaj üzerinde belirtilenler özellikler de jelin güvenilirliğini ortaya koyuyor.

Sağlıklı bir anti-bakteriyel jelin üzerinde bulunması gerekenler: Bir anti-bakteriyel jelin üzerinde dermatolojik olarak test edildiği yazmalı, ateşe yaklaştırılmaması, göze sürülmemesi gerektiğine dair uyarılar bulunmalı. Jelin içinde kullanılan maddeler tek tek belirtilmeli. Jeli kullandığınızda ne işe yaradığı ürünün üzerinde yazılmış olmalı. Ürünün imal edildiği firma ve iletişim bilgileri ambalajın üzerinde yer almalı.

zamanBu haber 1,498 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,569 µs