En Sıcak Konular

Ceviz mi fındık mı?

27 Ekim 2009 13:37 tsi
Ceviz mi fındık mı? Kalbinize, beyninize, cinselliğinize daha fazla destek olmak istiyorsanız sofranızdan eksik etmemeniz gereken yağlı tohumların hangileri olduğunu biliyor musunuz? Prof. Dr. Osman Müftüoğlu anlatıyor.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'nun yazısı... 

Ceviz mi fındık mı?

Eğer hem beslenmek, hem de sağlığınıza yatırım yapmak istiyorsanız ceviz, fındık, badem fark etmez, makul miktarda olmak şartıyla yağlı tohumlardan mutlaka faydalanmanızı öneriyorum.

Atıştırmalık çerezler deyince akla önce ceviz geliyor ama fındığın da, bademin de cevizden farkı yok. Özellikle fındığın bol ve ucuz olduğu ülkemiz için atıştırmalık deyince aklımıza hemen fındık gelmeli. Fındık deyince sadece “aganigi naganigi” durumları da aklınıza gelmesin.

Fındık yalnız sekse değil, akla, kalbe, kasa, kemiğe, yani her şeye iyi geliyor. İsterseniz önce fındık, ceviz-aganigi ilişkisinden başlayalım. Fındık ve cevizde bol miktarda arginin var. Arginin'in damar duvarını güçlendirdiği, damar esnekliğini desteklediği, kanı incelttiği, kan basıncını düşürüp dolaşımı hızlandırdığı ve ayrıca damar duvarında nitrik oksit yapımını artırdığı -viagra da nitrik oksidi artırarak etkili oluyor- biliniyor. Yani daha çok arginin'e sahip olmak cinsel bölgeye daha çok kan gitmesi, damarların kanla dolup şişmesi anlamına geliyor. Arginin'in kabak çekirdeği, ayçiçeği çekirdeği, badem, antepfıstığı ve karpuz çekirdeğinde de bol miktarda olduğunu bir kenara not edin.

MAGNEZYUMU BOL

Fındıkta bol bulunan maddelerden biri de magnezyum. Magnezyum kalp dostu bir mineral. Kalp ritminin bozulmasını önlüyor. Ayrıca kan basıncını dengelemede de yardımcı oluyor. Kasları gevşettiği, sinir sistemini sakinleştirdiği için uykuyu da iyileştiriyor. Ayrıca yorgunluk ile mücadelede de etkili bir mineral. Yetmedi! Migren ve benzeri stresle ilgili baş ağrılarının azaltılmasında da faydalı olabiliyor.

FOLİK ASİT DEPOSU

Fındığı kalp ve beyin dostu yapan özelliklerden biri de folik asitten zengin olması. Folik asit hücre çekirdeğinin olgunlaşması için elzem olan bir vitamin. Kanseri önlemede, belleği desteklemede, kalp krizi ve felçleri engellemede faydaları var. Ayrıca eksikliğinde önemli sorunlar yaratabilen özel bir anemi ortaya çıkabiliyor.

Fındığın tıpkı ceviz ve badem gibi E vitamininden zengin olduğu da biliniyor. E vitaminin kanı incelttiği, vücuttaki yangısal süreçleri baskıladığı, cinsellikten kalp ve beyin sağlığına kadar birçok noktada rol oynadığı bilinen gerçekler.

OMEGA-3 TOPU

Fındık da ceviz kadar olmasa bile Omega-3 yağlarından zengin bir kuruyemiş. Omega-3 yağlarının kalp ve beyin sağlığı için olumlu etkileri saymakla bitmez. Bitkisel Omega-3 deyince ilk beşe ceviz, fındık, öğütülmüş keten tohumu, keten tohumu yağı ve semiz otunu koyabilirsiniz. Ben fındığı ve cevizi “Omega-3 topları” diye tanımlıyorum.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜYOR

Fındığı kalp ve damar dostu yapan bir başka özellik de fitosterollerden zengin yapısıdır. Fitosteroller bitkisel kolesteroller diye de biliniyor. Vücuda girdiklerinde hayvansal besinlerdeki zararlı olabilecek kolesterollerin emilimini engellediklerinden kan kolesterolünde azalmaya yardımcı oluyor. Yani fındık da en az ceviz kadar etkili bir doğal kolesterol savaşçısı.
Fındığın posa bakımından da güçlü bir yapısı var. Bilindiği gibi posadan zengin yiyecekler kolesterol, şeker ayarına yardımcı oluyor, kalın bağırsak kanserine engel oluyor, kabızlığı önlüyor.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİYOR

Yetmedi. Fındık kalsiyum ve bakırdan zengin olduğu için kemiklerinizi de destekliyor. Kemik bütünlüğünün korunmasında, osteoporoz diye bilinen kemik zayıflamasının yavaşlatılmasında son derece yararlı bir besin olarak gösteriliyor.

YETERİ KADAR TÜKETİN

Kısacası fındığın cevizden herhangi bir eksiği yok. Üstelik kalori değerleri de aynı. Tek farkı cevize göre daha kolay ulaşılması, daha ucuz olması.

Aklınıza fındık yiyip de kilo mu alalım gibi bir soru gelebilir. Doğrudur! Gereğinden çok tüketildiğinde fındık da, diğer kuruyemişler de kilo aldırabilirler.

Önemli olan tüketeceğiniz miktardır. Kilo almayacak ama sağlık yararı yaratacak kadar fındık tüketmek istediğinizde miktarı günde 25-30 gram ile sınırlamanız tavsiye edilir.

Bu miktar fındık size en fazla 150-175 kalori kazandırır ama ihtiyacınız olan E vitamini, folik asit, arginin, Omega-3, magnezyum, kalsiyum ve benzeri pek çok değerli maddenin neredeyse beşte birine yakınını vücudunuza dahil eder.

Üstelik bu kadar kalori yakmak için 30 dakikalık hızlı bir yürüyüş yapmanız da yeter. Sağlığı korumak ve güçlendirmek, iyi ve doğru beslenmeyle yakından ilgili. İyi ve doğru beslenmek ise ekonomik güçle değil, bilgiyle ilgili bir süreç. Kalbinize, beyninize, cinselliğinize daha fazla destek olmak istiyorsanız makul miktarlarda fındık yemeyi ihmal etmeyin.
 
HürriyetBu haber 2,367 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,007 µs