En Sıcak Konular

Vücut geliştirici ilaçlar karaciğeri bitiriyor

9 Kasım 2015 11:42 tsi
Vücut geliştirici ilaçlar karaciğeri bitiriyor Vücut geliştirici ilaçların bilinçsiz kullanılması karaciğeri bitirdiği uzmanlar tarafından açıklandı.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Organ Nakli Sorumlusu ve Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Yılmaz, bilinçsiz vücut geliştirici ilaç kullanımının karaciğere zarar verdiğini belirterek "Organ naklinden önce insanlara organlarını koruyup sahip çıkmalarını öğretmemiz gerekiyor" dedi.

Yılmaz, Türkiye'de organ bağışının yetersizliğinden dolayı her geçen gün nakil bekleyen hasta sayısının arttığını söyledi.

Türkiye'de en çok böbrek ve karaciğer nakli bekleyen hasta bulunduğunu belirten Yılmaz, "Böbrek nakli bekleyen hasta sayısı 18 binden 23 bine yaklaşırken diyalize giren hasta sayısı da 47 binden 55 bine yükseldi. Her yıl diyalize giren hastaların en az yüzde 10'u nakil bekleyenler listesine dahil oluyor. Karaciğer nakli bekleyen hasta sayısı da 2 bin 500 kişiye yaklaştı. Bunlar çok büyük rakamlar. Nakil bekleyen hasta sayıları hızla artarken bağış sayısı aynı oranda artmıyor" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Yılmaz, Türkiye'de şeker ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların görülme sıklığının yüksekliğinin, böbrek yetmezliği gelişen kişi sayısını artırdığını, bunun da organ naklini kaçınılmaz kıldığını vurguladı.

Organ bekleme listesinde karaciğer nakli bekleyen hasta sayısının ise ikinci sırada yer aldığını dile getiren Yılmaz, hepatit B ve C taşıyıcılarında karaciğer yetmezliği oluşabildiğini, mantar zehirlenmesi ve bilinçsiz ilaç kullanımının da bu organa büyük zarar verdiğini bildirdi.


"Vücut geliştirici ilaçlar karaciğeri bitiriyor"


"Zayıflama hapları" adı altında satılan bazı ürünler ile spor salonlarında vücut geliştirmek amacıyla kullanılan ilaçların da karaciğerde büyük harabiyete yol açtığını bildiren Yılmaz, şu bilgileri aktardı:

"Vücut geliştirici ilaçlar bilinçsiz kullanılması durumunda karaciğeri bitiriyor. Sporcular bu ilaçları vücutlarında bir an önce fiziksel değişim yakalayabilmek için çok sık kıllanıyor. Bunlar sağlıklı insanların kesinlikle kullanmaması gereken ilaçlar. Bir yandan sağlıklı yaşam için spor yapılıyor bir yandan vücudun ihtiyacı olmayan, metabolizmayı bozan ilaçlar kullanılıyor. Bu ilaçlar hastalığı yenmek için kullanılıyor ama sporcularımız gereksiz yere vücuda ilaç depoluyor. Aşırı dozda sürekli gelen ilaçlar karşısında karaciğer çaresiz kalıyor. Zaman içerisinde tükeniyor. Etkisini birden göstermediği için de zararsızmış gibi anlaşılıyor. Zararın farkına varıldığında ise çok geç kalınmış olunuyor çünkü artık karaciğer işlevini yerine getiremez hale gelip nakil ihtiyacı ortaya çıkıyor. Birçok hasta da nakil için organ bulamadığından dolayı hayatını kaybediyor. Yakın zamanda da bunun örneklerini gördük. Biz bir yandan organ bağışı konusunda bilinç oluşturmaya çalışırken diğer yandan bu gibi nedenlerden dolayı insanlar organlarını kaybediyor. Organ naklinden önce insanlara organlarını koruyup sahip çıkmayı öğretmemiz gerekiyor."

Prof. Dr. Zeki Yılmaz, en fazla organ bağışının Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yapıldığını, diğer bölgelerde ise bu konuda yeterli duyarlılık bulunmadığını kaydederek "Bu sorunun giderilmesi için ülke genelinde organ bağış seferberliği başlatılması gerekir. Beyin ölümü gerçekleşen hastaların organları bağışlanmadığı için biz mecburiyetten dolayı canlı vericilerden organ nakli yapıyoruz ancak kalp ve akciğer gibi hayati organlarda beyin ölümü dışında canlıdan nakil yapmak mümkün değil" ifadesini kullandı.

Kaynak : AABu haber 5,112 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,551 µs