En Sıcak Konular

Doğuştan kalp hastalıklarında anne sütü önemli

16 Ekim 2015 11:05 tsi
Doğuştan kalp hastalıklarında anne sütü önemli Doğuştan kalp rahatsızlıkları her 100 çocuktan 1’inde görülebiliyor.

Annede bulunan şeker hastalığı, hamilelikteki bazı viral enfeksiyonlar, hamileliğin başlarındaki ilaç kullanımı ve doğuştan kalp hastalığı bebeği risk altında bırakabiliyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Pediatrik Kardiyoloji Uzmanı Doktor Levent Saltık, “Yeni doğan bebeğin 6 aya kadar tek ve doğal gıdası anne sütüdür. Özellikle doğuştan kalp hastalığı bulunan bebeklerde anne sütü çok daha önem kazanmaktadır. Genel olarak bu bebeklerin daha dikkatli ve daha sık beslenmelerini, annelerin bu bebeklerin beslenmelerine daha çok zaman ayırmalarını öneriyoruz” diyor. Saltık, doğuştan kalp rahatsızlığı olan çocukta büyüme ve kilo alma ile ilgili sorunlarda ise farklı beslenme yöntemlerinin uygulanabileceğini belirtiyor.

Kalp hastalıkları yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda hatta anne karnındaki bebeklerde bile görülebiliyor. Hem anneye hem de çocuğa ait faktörler doğuştan kalp rahatsızlığı olasılığını arttırabiliyor. Günümüzde anne karnında doğuştan kalp hastalığı tanısının konulabildiğini belirten Uzman Doktor Levent Saltık, “Hamilelikleri kadın doğum uzmanları tarafından takip edilen annelerde ikinci düzey ultrasonografik inceleme yapılmaktadır. Bu incelemede kalp taranması da gerçekleştirilerek bir anormallik görülmesi durumunda anne adaylarının çocuk kardiyoloğlarına yönlendirilmesi sağlanır. Böylece anne karnında ekokardiyografi (Fetal ekokardiyografi) yapılarak bebekte doğuştan kalp hastalığının olup olmadığı belirlenmektedir. Fetal ekokardiyografi erken dönemde de (11-14 hafta) yapılabilirken en ideal zaman 18-22 hafta arasıdır” diyor.


Çocuğun damak tadını anneler belirliyor

Erişkinlerde karşılaşılan koroner arter hastalıklarının önlenebilmesi için anne ve babaların çocukluktan itibaren çocuklarının beslenmelerine ve yaşam tarzlarına özen göstermeleri gerekiyor. İnsanların damak tatlarını belirleyen en önemli unsurun anneleri olduğunu dile getiren Saltık, “Hepimiz annemizin yaptığı yemeklerin tadının başka hiçbir yerde olmadığını söyleriz. Bu nedenle anneler çocuklarına ne yedirdiklerine dikkat etmelidirler. Aşırı kalorili, yağlı ve doğal olmayan gıdalar ile çocuk beslenmesi ileri yaşlardaki problemlerin erkenden ortaya çıkmasına neden olur. Anneler, bebeğin damak tadını oluştururken bunlara dikkat etmelidir. Akdeniz tarzı beslenmeye ilişkin temellerin çocukluk çağında atılması ileri yaşlardaki koroner kalp hastalıklarından koruyacaktır” diyor.

Beslenme kadar sporun da önemli bir faktör olduğuna dikkat çeken Dr. Levent Saltık, “Her çocuk mutlaka spor yapmalıdır. Çocuklar hareket ve spora teşvik edilmeli ve hareketsiz zamanları azaltılmalıdır” diyor. Doğuştan kalp hastalığına sahip çocukların ailelerinin koruma içgüdüsü ile spor yapmalarını engelleyebildiğini söyleyen Saltık, kalp hastalığının cinsi ve şiddetine göre çocuğun yapabileceği sporların kardiyoloji uzmanları tarafından belirlenebileceğini ve hatta profesyonel sporcu bile olabileceklerini dile getiriyor.


Belirtilere Dikkat Etmek Gerekiyor

Çoğu zaman aileler çocukta bulunan doğuştan kalp rahatsızlığını fark etmeyebiliyor. Doğuştan kalp rahatsızlıkları cinsine ve şiddetine göre farklı belirtiler gösterebilir diyen Dr. Levent Saltık, çocukta özellikle sık ve zor nefes alma, emerken yorulma, terleme, karın ve göğsün solunumda aşırı hareket gibi belirtiler görülmesi halinde vakit kaybetmeden uzmana danışılması gerektiğine dikkat çekiyor.Bu haber 3,240 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,735 µs