En Sıcak Konular

Doğum çatlakları nasıl geçer?

6 Ekim 2015 11:22 tsi
Doğum çatlakları nasıl geçer? Bayanların korkulu rüyası olan çatlaklar, hamilelik dönemlerinde daha da artmakta ve kadınları daha da çok etkilemektedir. Peki doğum çatlakları nasıl geçer?

Doğum çatlakları neden oluşur?
Doğum sonrasında göbek çevresi, göğüs ve kalçalarda şimşek çakma görüntüsünde çatlaklar meydana gelebilmektedir.
Kadınlar için oldukça can sıkıcı bu durum basit ve oldukça kolay tedavi yöntemleriyle giderilebilmektedir.
Çatlakların giderilmesi en uygun zaman hamilelikten sonra ki bir yıldır. İlk evresinde kırmızı olan çatlaklar daha sonraları ten rengine göre (genelde beyaz) uyumluluk gösterir.
Küçük çatlaklar zamanla geçebilmekte fakat büyükleri kendi kendine iyileşme gösteremezler.
Gebelikte kilo alınması ile birlikte şişmeye başlayan karın gerildiği için çatlaklar oluşur.
Nasıl ki gerilen bir çarşafta yırtılmalar olabiliyorsa, anne karnı da genişlediğinde yırtılmaya müsait bir pozisyon alır.
Gebeliğin 5- 6. aylarından itibaren karın daha belirgin hale geldiğinden çatlaklar bu aylarda en fazla oranda meydana gelir.
Derinin orta katmanı olan dermiste meydana gelen hasarlar sonucu ortaya çıkar. Dermişte bulunan kollajen ve elastin liflerde oluşan hasarlarda, bu tabakaların yerini fibröz bantlar almaktadır.
Fibröz bantlar vücutta çatlak olarak kendini belli etmektedir.


Doğum çatlakları nasıl geçer?
Kadınların çok eski dönemlerden beri sorunları olan, hamilelik sonrası karın bölgesinde oluşan çatlaklar, günümüzde geliştirilen yeni yöntemlerle uygun zamanda müdahale edildiğinde başarılı şekilde tedavi edilmektedir.
Karında oluşan çatlakların henüz kızarıklık halinde olduğu dönemde uygulanacak olan lazer tedavileri, bunların giderilmesinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Bu şekilde karın bölgesine uygulanan tedavilerde ciltte
tamamen bir iyileşme sağlamasa da, belirgin derecede iyileşme gözlenir. Karındaki çatlakların daha ileri aşamasında beyaz bir renk alması durumunda, dermaroller tedavisi ve fraksiyonel lazer tedavisi daha olumlu sonuçlar verir.
Yapılan bu tedavilerin dışında kadınların evde kendilerinin uygulayacağı bazı tedaviler de, hamilelik sonrası karında çatlakların gelişmesini engelleyebilir. Özellikle karın bölgesine yeni oluşan çatlaklarda doğal karışımların kullanılması
fayda sağlayabilir. Bunlar genellikle yan etkisi olmayan bitkisel ürünlerdir. Ancak bunların hamilelik döneminde kullanılması durumunda doktora danışılmasında fayda vardır. Bu dönemde karında oluşacak çatlaklar için hakiki saf zeytinyağı,
kayısı yağı, kakao yağı, çörekotu yağı, kantaron yağı, melisa yağı ve buğday yağı kullanılabilir. Bu bitkisel yağlar tek başına ya da aynı oranda birbiriyle karıştırılarak, cildin nemlendirilmesi ve esnekliğinin kazandırılması durumunda
hamilelik sonrası çatlak oluşumuna engel olmak mümkün olabilir.
Ilık su ile duş almak ve küçük dairesel hareketler ile karın bölgesine masaj yaparak ta çatlakları azaltabilirsiniz. Hatta mümkünse ılık ve bazen de soğuk su ile duş almak deri de şok etkisi yapmakta ve deriyi güçlendirmektedir.
Unutulmamalıdır ki çatlakların oluşmasını önlemek, oluşan çatlakları yok etmekten çok daha zahmetsiz ve daha kolaydır.
Uzmanlar, badem ve bebe yağını çatlak tedavisi için uygun görmektedirler. Yeni oluşmuş çatlaklara kökten çözüm bulan bu doğal karışımlar, bebeğe ve anneye herhangi bir yan etkisi bulunmadığından hamilelik esnasında kullanılmasında sakınca görülmemektedirBu haber 2,655 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,941 µs