En Sıcak Konular

Anne sütü hem bebeği hem de anneyi koruyor

6 Ekim 2015 10:32 tsi
Anne sütü hem bebeği hem de anneyi koruyor Emzirme anne ile bebeğin bağını güçlendirmek gibi son derece önemli bir rol üstleniyor. Üstelik anne sütü sadece bebek için değil, aynı zamanda anneler için de çok önemli.

Çünkü emzirmek anneyi kanserden demir eksikliği anemisine, osteoporozdan depresyona kadar birçok hastalıktan koruyabiliyor

Anne sütü hiç kuşkusuz her bebek için en önemli besin kaynağı. Bebeğin zihinsel, ruhsal ve fiziksel gelişimi için en uygun, en doğal ve en taze besin olmakla beraber, hazırlama, ısıtma ve korunma sorunu da olmuyor. Ayrıca bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm maddeler anne sütünde yer alıyor. Acıbadem Fulya Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Selin Özaltın Orcan, emzirmenin anne sağlığı üzerindeki 7 önemli faydasını anlattı.

1.Demir eksikliği anemisinden koruyor

Emzirme oksitosin hormonunun salınmasını artırması yoluyla rahim kaslarının kasılmasını sağlayarak, doğum sonrasındaki kanamaları azaltıyor. Bu sayede emziren annelerde  demir eksikliği anemisi daha az görülüyor.

2.İlk üç ay hamilelik riskini düşürüyor

Bebeğin beslenmesinin en az yüzde 80’inin anne sütü ile karşılandığı durumlarda, emzirmek ilk 3 ay boyunca hamilelikten yüksek oranda koruyor.

3.Kanserin gelişme riskini azaltıyor

*Yaşam boyunca 5 aylık bir emzirme süreci, annenin meme kanserine yakalanma riskini yüzde 2 oranında azaltıyor. Emzirme süresi uzadıkça, koruyuculuk etkisini de artırıyor. Emziren kadınlarda aynı zamanda rahim ve yumurtalık kanserlerinin de daha az görüldüğü çalışmalarla kanıtlanmış.

4.Kemikleri güçlendiriyor

Emzirme sırasında kemiklerin kalsiyum emilimi arttığı için kemikler güçleniyor. Bu sayede ileri yaşlarda kemik erimesi sorunu yaşama riski azalıyor.

5. Depresyon daha az görülüyor

 Anne için emzirmek anneliği hissetmek, anlamak ve tadına varmak için çok önemli bir eylem. Emzirmek annelik duygusunun gelişmesini sağlarken, anne ile bebeğin bağını da güçlendiriyor. Bebeğini sakinleştirebilmek, doyurabilmek, gücünü hissetmek, anne için paha biçilmez bir duygu. Emziren annelerin kanında yüksek oranda bulunan oksitosin hormonunun sakinleştirici etkisi sayesinde emziren annelerde doğum sonrası depresyon da daha az görülüyor.

6.Diyabete yakalanma riskini azaltıyor

Emziren annelerde metabolizmanın değişerek kan şekeri düzeyini düzenlediği ve bu sayede verimli kilo kaybı ile iyi kolesterolün dengelendiği gözlemlenmiş. Bebeğini emzirmiş olan annelerde kalp sorunu yaşama olasılığının da azaldığı düşünülüyor. Emzirmek kan şekerinin düzenlenmesi sayesinde diyabet hastalığına yakalanma riskinde de azalma sağlıyor.

7.Anne bebek arasındaki bağı güçlendiriyor

Em­zir­me an­ne­de ok­si­tok­sin adı ve­ri­len hor­mo­nun sal­gı­lan­ma­sı­nı sağ­lar. Ok­si­tok­sin süt sal­gı­sı­nın sal­gı­lan­ma­sı dı­şın­da, an­ne­lik iç gü­dü­sü­nü yön­len­dir­mey­le de il­gi­li bu­lun­muş­tur, ay­rı­ca an­ne­nin her ge­çen gün bü­yü­yen be­be­ği­ni gör­me­si ve bu­nun ken­di sü­tü sa­ye­sin­de ol­du­ğu­nu bil­me­si­nin de ver­di­ği haz ben­zer­siz bir duy­gu ola­rak ta­nım­la­nır. 

Bu haber 2,657 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,104 µs