En Sıcak Konular

Çocuklarınıza kalplerini korumayı öğretin

5 Ekim 2015 12:24 tsi
Çocuklarınıza kalplerini korumayı öğretin Çocukların bilgisayar karşısında vakit geçirmek yerine doğada kendi yaşıtları ile bol hareket edebilecekleri ortamlar hazırlanmalıdır.

Prof. Dr. Nazan Özbarlas, 29 Eylül Dünya Kalp Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, bu yılki temanın "Çocuklarımızın kalplerini kazanalım" olduğunu belirterek çocuklarda kalp sağlığının korunmasının önemine dikkati çekti.

Dünya Kalp Gününün, dünyada başlıca ölüm nedeni olan kalp hastalıkları ve inme hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi için düzenlendiğini belirten Özbarlas, "Kalp ve dolaşım sisteminin sağlığını korumak için şart olan hareketli yaşam tarzı, düzenli egzersiz, obeziteyle mücadele, sağlıklı beslenme ve tütünden uzak durma önerileri, geleceğin büyükleri olan çocuklarımız için de geçerlidir. Tüm bu alışkanlıklar çocuklukta, hatta bebeklikte kazanılmaktadır" dedi.

Çocukların kalp sağlığının korunması için de ailelere önerilerde bulunan Özbarlas, şunlara dikkati çekti
:

"Sağlıklı kalpler için çocuklarımızın bilgisayar karşısında hareketsiz bir yaşam sürmesine izin vermeyelim, onlara doğada kendi yaşıtları ile bol hareket edebilecekleri ortamlar hazırlayalım, düzenli egzersizler için örnek olalım. Kalp dostu beslenme alışkanlığını edinelim ve uygulayalım, meyve ve sebzeyi çocuklarımıza sevdirelim, kötü yağ ve şeker içeriği yüksek bol kalorili besinleri tüketmeyelim ve tükettirmeyelim. Tütünden uzak duralım. Hem çocuklarımıza örnek olmak için hem de onları pasif içicilikten kurtarmak için sigara içilen ortamlarda bile bulunmayalım. Kısaca çocuklarımıza kalplerini korumayı öğretelim."
Her yıl yaklaşık 13 bin kalp hastası bebek doğuyor

Ülkede her yıl yaklaşık 13 bin kalp hastası bebek doğduğunu dile getiren Özbarlas, "Bu bebeklerin üçte birine ilk yaş içinde ameliyat ya da girişim gerekmektedir. Tıbbi ve teknolojik ilerlemelerle kalp hastası bebeklerin zamanında tanı alması ve doğru merkezlerde tedavi edilmesi sonucu büyük kısmı sağlıklı bireyler haline gelmekte, yetişkin yaşa ulaşmaktadır" diye konuştu.

Prof. Dr. Özbarlas, tedavileri tamamlanan kalp hastası çocukların kendilerini izleyen hekimlerin önerileri ve izinleri çerçevesinde egzersiz yapmalarının ruhsal ve fiziksel gelişimlerine önemli ölçüde katkıda bulunacağını sözlerine ekledi.

Kaynak : AABu haber 2,481 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  16,066 µs