En Sıcak Konular

8 yaşın altındakilere kullandırtmayın!

29 Eylül 2015 11:30 tsi
8 yaşın altındakilere kullandırtmayın! Çocuklarda cep telefonu ve tablet bilgisayar kullanımının giderek arttığına işaret eden Özen, bunun önlenmesi için ebeveyn ve eğitimcilere büyük sorumluluk düştüğünün altını çizdi

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şükrü Özen, 8 yaş altındaki çocukların cep telefonu kullanımına kesinlikle izin verilmemesi gerektiğini belirterek, "Bir yetişkinin kafatası zırh gibi bir fonksiyona sahipken çocuklarda durum böyle değildir. Daha çok elektromanyetik dalga beyine doğru ilerleyebilir" dedi.

Özen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cep telefonu ve tablet bilgisayarların oyun oynama, internete girme ve sosyal medyada dolaşma gibi bir çok fonksiyonu barındırmasıyla çocukların büyük ilgisini çektiğini söyledi.

Çocuklarda cep telefonu ve tablet bilgisayar kullanımının giderek arttığına işaret eden Özen, bunun önlenmesi için ebeveyn ve eğitimcilere büyük sorumluluk düştüğünün altını çizdi. Telefonların oyun aracı olmadığını vurgulayan Özen, "Telefon çocuklara başarılarından dolayı alınacak bir oyuncak da değildir. Bunların kullanımı kesinlikle sınırlandırılmalıdır" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün, 8 yaşından küçük çocukların cep telefonu kullanmaması konusunda öneride bulunduğuna değinen Özen, "Aslında 8 yaş altındaki çocukların cep telefonu kullanmasını kesinlikle engellemeliyiz" diye konuştu.

 - "Elektromanyetik dalgalar olumsuz etkiliyor"

Çocukların telefonla konuşurken veya oynarken çıkan elektromanyetik dalgalardan olumsuz etkilendiğini vurgulayan Özen, şunları söyledi:
"Telefonlardan çıkan elektromanyetik dalgalar, çocukların kafasıyla vücuduyla etkileşecektir. Çocukların biyolojik gelişimleri devam etmekte olduğu için biyolojik dokuları elektrik sabitlerini tam olarak tanımlayamaz. Bir yetişkinin kafatası zırh gibi bir fonksiyona sahipken çocuklarda durum böyle değildir. Daha çok elektromanyetik dalga beyine doğru ilerleyebilir. Dolayısıyla çocukları, biyolojik gelişimleri açısından elektromanyetik alanlardan daha çok korunması gereken hassas gruplar olarak değerlendirmek gerekiyor."

Özen, ailelerin 8 yaşından küçük çocukları cep telefonu ve tablet bilgisayarlardan uzak tutması, 8-16 yaş grubundakilere ise cihazların kontrollü kullandırılması gerektiğini anlattı.

- "Operatörler ailelere uyarı göndermeli"


Çocuklar'ın cep telefonu kullanmasının bir ihtiyaç olduğunu bildiğini belirten Özen, konuşmasını şöyle sürdürdü:


"Burada da sadece telefon fonksiyonunun kullanılmasında yarar var. Ortalama günlük sürenin 10 dakikayı geçmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Çocukların ortalama konuşma, kullanma sürelerinin faturalar üzerinden takip edilmesi veya operatör firmaların konuşma sürelerini aşan çocukların ailelerine uyarı gönderebilmesi için yasal düzenleme yapılması şart. Ayrıca cep telefonu, tablet bilgisayar gibi araçların kullanımını özendiren reklam ve kampanyaların önlenmesi ve devlet otoritelerinin bu konuda bazı yaptırımları devreye sorması gerekir." Bu haber 3,152 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  10,955 µs