Aspirin'in zararı faydasından fazla | " /> Aspirin'in zararı faydasından fazla | "/>

En Sıcak Konular

Aspirin'in zararı faydasından fazla

1 Eylül 2009 10:02 tsi
Aspirin'in zararı faydasından fazla Kalp krizine karşı her gün içilen aspirinin yarardan çok zarar verdiği kanıtlandı. Yani her ağrınızda eliniz aspirine atmayın!

Edinburgh Üniversitesi’nin Barcelona’da düzenlenen Avrupa Kardiyoloji Topluluğu kongresinde yayınlanan araştırmasına göre sağlıklı insanların her gün aldığı 100 miligram aspirin, kalp krizi ve inmeyi önlemede hiçbir işe yaramıyor. Bir bebek aspirinin dozuna eş değer olan bu doz, ayrıca mide başta olmak üzere iç kanama riskini de iki katına çıkarıyor. Daha önceki araştırmalarda, her gün alınan düşük dozdaki aspirinin kalp krizi ve inme geçiren hastalarda, bu hastalıkların tekrar etmesini önlediği belirlenmişti.

ZARARI FAYDASINDAN FAZLA

Edinburgh Üniversitesi’nin sağlıklı ve orta yaşlı 3 bin 350 insan ile yaptığı araştırmada, bir gruba günde 80-100 miligram aspirin alması söylendi. Diğer gruba ise “Yalancı ilaç” olarak adlandırılan ve hiçbir tibbi etkisi bulunmayan “placebo” verildi. 8 yıl boyunca, araştırmaya katılanların 357’si ya kalp krizi ya da inme geçirdi. Ancak iki grup arasında risk açısından bir fark görülmedi. Hatta her gün aspirin kullanan grubun beyninde ve midesinde kanama riskinin daha fazla olduğu görüldü. Lancet dergisinde yayımlanan araştırmayı yürüten İngiltere Kalp Vakfı’dan Prof. Peter Weissberg “Barcelona’daki araştırma, araştırmamızı doğruluyor. İnme veya kalp krizi geçiren hastaların her gün düşük doz aspirin alarak, riskleri azalttıklarını biliyoruz. Ancak kronik kalp ve damar hastalıkları teşhisi konulmayan insanlarda, her gün alınan aspirinin neden olduğu iç kanama riski, diğer faydaları gölgeliyor” dedi.Bu haber 2,533 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,004 µs