En Sıcak Konular

Grip olmamak için doğru beslenin

11 Eylül 2015 11:30 tsi
Grip olmamak için doğru beslenin Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Beslenme ve Diyet Uzmanı Aysun Yurdakul, mevsim değişikliğinin yaşandığı şu günlerde, beslenmenin hastalıklara yakalanma riskini azalttığını söyledi.

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Beslenme ve Diyet Uzmanı Aysun Yurdakul, sonbahara geçiş dönemiyle ilgili beslenme önerilerinde bulundu.


ŞEKERLİ GIDA TÜKETİMİ ARTIYOR
Mevsim geçişinin yaşandığı şu günlerde hastalıklara yakalanma riskinin de fazla olduğunu belirten Diyetisyen Aysun Yurdakul, "Mevsim değişikliği küçük-büyük herkesi etkileyebilir. Soğuk algınlıkları, bronşit ve grip gibi sıkça görülen hastalıklar, bu dönemlerde değişen havaya bağlı olarak da görülebilir. Aynı zamanda kişilerde mutsuzluk eğilimi hatta buna bağlı olarak da şekerli gıda tüketimi artabilir" dedi.

ÇAY KAHVE YERİNE BİTKİ ÇAYI TÜKETİN Sonbaharın gelmesiyle hastalıklara yakalanma riski arttığı için vücudumuzun daha fazla vitamin, mineral ve antioksidana ihtiyacının olacağını belirten Diyetisyen Yurdakul, ". Çay ve kahve yerine bol bol bitki çayı içmeye, günde en az iki litre su tüketmeye, yemek öğünlerimizi atlamamaya, meyve sebzeleri bol tüketmeye özen göstermeliyiz" diye konuştu.

VİTAMİN DEĞERLERİ YÜKSEK GIDALARI SEÇİN Çinkonun; et, balık, süt, yumurta, badem, kabak çekirdeği, kuru baklagillerden alınabileceğinin altını çizen Diyetisyen Yurdakul, "Magnezyumsa; badem, ceviz, fındık, muz, yeşil yapraklı sebzelerden alınabilir. A vitaminini; yeşil yapraklı sebzeler, havuç, kuru kayısı, yumurtadan, E vitaminini; soya yağı, bitkisel yağlar, badem, ceviz, ay çekirdeğinden, C vitaminini; maydanoz, yeşil sivri biber, karalahana, karnabahar, çilek, limon, portakal, greyfurttan karşılayabilirsiniz."

ÖĞÜN ARALARINI UZUN BIRAKMAYIN Öğünlerin geçiştirilmemesine ve içerikli olmalarına dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapan Yurdakul, mutlaka çiğ sebzeye yer verilmesi gerektiğini vurguladı. Diyetisyen Yurdakul şöyle devam etti: "Suyu günde en az 2 litre olacak şekilde içmeye çalışın. En az 2 su bardağı az yağlı yoğurt, süt veya ayran tüketin. Bir öğün sebze, diğer öğün mutlaka haşlama ya da ızgara tavuk, balık, köfte tüketin. Öğün aralarını çok uzun bırakmayın, ara öğünlerinizde meyve ve yağlı tohumları tercih edin" dedi. 

Bu haber 2,965 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,589 µs