En Sıcak Konular

Tohum canavarı protesto edildi

27 Mayıs 2015 10:33 tsi
Tohum canavarı protesto edildi Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) tohum üreticisi Monsanto, başta Latin ülkeleri olmak üzere dünya çapında protesto edildi.

"GDO'lu besinler yüzünden hava, su ve toprağın yapısı değişiyor. Kanser yayılıyor. Hatta anne karnındaki bebekler bile risk altında."

Gösterilere en yüksek katılım Meksika ve Arjantin’deydi. GDO’lu tohumların yerel tohumları da bozduğunu söyleyen protestocular, Monsanto’nun yasaklanmasını istedi.

Arjantin’de her yıl 320 milyon litreden fazla tarım ilacının toprağa karıştığını söyleyen Doktor Medardo Avila Vasquez GDO’lu besinler yüzünden havanın, suyun ve toprağın yapısının değiştiğini, kanserin yayıldığını hatta anne karnındaki bebeklerin bile risk altında olduğunu söylüyor.

Bir canlıdaki genetik özelliklerin kopyalanarak, bu özellikleri taşımayan bir canlıya aktarılması sonucunda üretilen yeni canlıya Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) deniyor.

Tarıma uygun olmayan alanlarda da tarım yapılabilmesini ve verimin artırılmasını sağlayan GDO’nun zararları saymakla bitmiyor. Normal ve organik tarımı tehdit eden GDO, toksik etki yaratıyor. Ekosistemi bozarak, bioçeşitliliği yok ediyor. Ayrıca sadece insanları değil diğer canlı türlerini de tehdit ediyor.

ABD ticari soya tohum pazarındaki payı yüzde 60, mısır tohum pazarındaki payı ise yüzde 62 olan Monsanto Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. (tr.euronews)

Bu haber 3,591 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,126 µs