soya felaketi | " /> soya felaketi | "/>

En Sıcak Konular

Arjantin’de soya felaketi

21 Ağustos 2009 10:41 tsi
Arjantin’de soya felaketi GRAIN örgütü, " Arjantin'de GDOlu soya ekiminin yayılmasından 13 yıl sonra görüyoruz ki sosyo-çevresel sonuçları gerçekten bir felaket" açıklamasında bulundu.

Arjantin: Soya Denilen Felaket

Arjantin, yaklaşık 44.5 milyon dönüm tarım arazisini soya ekimine adıyor- bu, ülkedeki tarım topraklarının yarısından fazlasını ifade ediyor. Pratikte ülkedeki bütün soya tohumları, Amerika şirketi Monsanto tarafından Roundup adlı zararlı ot ilacına-ki bu ilaç da yine Monsanto tarafından üretilmiştir- dayanıklı olması için üretilen Genetiği Değiştirilmiş Roundup Ready (RR) tohumlarıdır.

Poundup'ın sehirli olmasının yanısıra, kullanımından kaynaklanan bir diğer bir problem ise ilaca dayanıklı "süper otlar"ın-Ipomoea Purpurea (Sabah Zaferi), Verbena Litoralis (Verbana) ve Hybanthus Parviflorus (Violetilla/Morumsu) ortaya çıkmasıdır. Bu sorun Monsanto'nun başkan yardımcısı tarafından da tanınmıştır. RR soyasının ekimi aynı zamanda 2,4-D, atrazine ve endosulfan gibi diğer zehirli tarımsal kimyasalların da büyük miktarda kullanımı da yol açmaktadır. GRAIN, "Sonuç olarak, bu kimyasallar hem insan hem de evcil hayvanların sağlığını ciddi şekilde etkilemiş, gıda ekinlerine zarar vermiş ve toprak, su ve havayı kirletmiştir" diye açıklamada bulunuyor.    

Bu tür bir tarımın doğa üzerinde yıkıcı etkileri vardır. Arjantin'de her yılki çevre giderleri arasında şunlar yer alıyor: bir milyon ton nitrojen ve 160.000 ton fosfor, 42.5000 milyon metre küp su ve yaklaşık 500.000 dönüm yerel ormanların yok olması.
"... Arjantin, Monsanto tarafından GDOların diğer güney bölgelerine yayılması için bir giriş kapısı olarak kullanıldı.Altı yıl boyunca küçük bir Brezilyalı tüketiciler ve ceçvreciler grubu inatçı bir şekilde GDOların ülkeden uzak tutulması için mahkemelerde mücadele verdi. Ama onların mücadelesi, Arjantin sınırından RR soya kaçakçılığı yapılması ile yıkmaya çalışıldı. Satıcıların cömert vaatleri tarafından baştan çıkarılan Brezilyalı çiftçiler bu yasadışı tohumları öyle miktarlarda satın aldıklar ki resmi GDO yasağı anlamsız hale geldi ve Başkan Lula tarafından yürürlükten kaldırıldı. RR soyayı Paraguay ve Bolivya'ya da yaymak için benzer taktikler uygulandı. Güney bölgesini "Soya Cumhuriyeti"ne dönüştüren RR soya çılgınlığı, satıcılarının bütün vaatlerine rağmen verimde hiçbir artış sağlamadı".
GRAIN, "Kırılgan Latin Amerika demokrasilerinin, onyıllar boyunca devam eden küreselleşme ve neoliberal ekonomi politikalarının dayatılması tarafından yaratılan dominant ekonomik güçlere bir sınır getirmeye dair zayıf çabaları, güneydeki bütün ülkelerde insanlık dışı eylemlerde bulunan büyük toprak sahipleri ve tarım şirketlerinin aşağılık işbirliği tarafından büyük bir barikatla karşılaştı" sonucuna varıyor.
Kaynak:
http://www.grain.org/biodiversidad/?id=445
http://www.grain.org/seedling/?id=578
 
Daha fazla bilgi için:
http://bioseguridad.blogspot.com/search/label/Argentina

Çeviri: Ekin Kurtiç, Kaynak: karasaban.com
 
 Bu haber 1,155 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,751 µs