En Sıcak Konular

GDO ve kimyasal zehirler

21 Ağustos 2009 10:40 tsi
GDO ve kimyasal zehirler Biyoteknoloji sanayisinin propagandasının aksine, genetiği değiştirilmiş ürünler zehirli tarımsal kimyasalların kullanımını azaltmadı. Aslında RAPAL-Uruguay organizasyonuna göre, GDOlu ekim bu kimyasalların kullanımının artmasına sebep oldu.


1.Uruguay ve Brezilya: Genetiği Değiştirilmiş Ürünler ile Agro-toksinler Elele

Organizasyon, Brezilya ve Uruguay vakalarına işaret ediyor. Yeni bültenlerinde organizasyon, haziran ayında Brezilya'da gereçekleştirilen zehirli Agro-toksinler, Sağlık ve Toplum konulu seminerde Brezilya Ulusal Sağlık Teftiş Ajansı tarafındansunulan bilgilere yer verdi. "Brezilya, dünyada tarımsal toksinlerin en çok tüketildiği ülkelerden biri. Genetiği değiştirilmiş soyanın üretiminde bu tür tarımsal zehirlerin kullanımı arttı. Mısır, şeker kamışı ve pamuğu da soyayı takip ediyor. 2008 yılında Brezilya pazarında bu ürünlerden 673,862 ton tüketildi. Bu durum -sanayi propagandasının aksine- GDOlu ürünlerin tarımsal zehir kullanımını arttırdığını kanıtlıyor.

RAPAL'a göre Uruguay da benzer bir durumda. Organizasyonun Uruguay hükümetinden elde ettiği bilgilere, 2002-2008 yılları arasında, herbisit (zararlı bitki öldürücü ilaç), insektisid (böcek öldürücü) ve mantar öldürücü ilaçların ithalatı yüzde 258 oranında arttı. 2002 yılında Uruguay, 5, 336 ton ithal etti ve 2008 yılında 13,770 ton zehirli tarımsal kimyasal birçok üründe, ama özellikle de GDOlu soyada kullanıldı.
RAPAL-Uruguay, "GDOlu tohumlar ile tarımsal zehirleri satanlar aynı şirketler. Bu, kârlarını ikiye katladıkları anlamına geliyor" diyor. "Halkımız aynı zamanda bu ikiye katlanmış kârın etkilerinden de zarar görüyor. Tabi ki bizim bakış açımıza göre bu etkiler negatif etkilerdir: yoğun tarımsal zehir kullanımı toprağı ve suyu kirletiyor. Bu, küçük aile çiftliklerini ve tarımını, balıkçılığını yok eden mütehakkim bir modeldir".

GDO piyasasını kontrol eden az sayıdaki ulusötesi şirketler, Monsanto, BASF, Bayer, Dow ve Dupont gibi, aynı zamanda pestisid (tarım ilacı) üretiminde de dünya liderliğine sahipler.

Kaynak: 
http://www.rapaluruguay.org/agrotoxicos/Uruguay/multinacionales_marcan_pa
so.html
  Daha fazla bilgi için: http://bioseguridad.blogspot.com/search/label/Uruguay

Çeviri: Ekin Kurtiç, Kaynak: karasaban.comBu haber 1,003 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,690 µs