En Sıcak Konular

Baz istasyonlarına sınırlama geliyor!

17 Ağustos 2009 16:12 tsi
Baz istasyonlarına sınırlama geliyor! Toplum sağlığını korumak için “Baz istasyonlarına sınırlama geliyor!” Sağlık Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Telekominikasyon Kurumu ile ortak yapılan çalışma ile bir genelge hazırlandı. Prof. Dr. Murat Tuncer anlatıyor.

Bir yanda 3G, bir yanda wirefon, diğer bir yanda ise kablosuz internet hepsinin buluştuğu ortak nokta yaydığı elektromanyetik dalgalar! Teknoloji gelişiyor, iletişim hızlanıyor diye ortada bayram havası var ama bu teknolojinin faturası kime çıkacak? Cep telefonları ve kablosuz iletişim organları sağlığımız açısından ne kadar riskli? Aileler çocuklarının geleceği için nelere dikkat etmeli? Devlet ne gibi önlemler alıyor? Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer iyilikgüzellik’in sorularını cevapladı.

İşte Prof. Dr. Murat Tuncer’in açıklamaları

“Geçtiğimiz yıl İsveç’te yayınlanan bir araştırma ile cep telefonlarının beyin tümörü riskini 2 kat, işitme kaybı riskini de 2,4 kat artırdığı ortaya çıktı. Yapılan araştırma cep telefonlarının duyma sinirlerine ve beyine olumsuz etkilerini açıkça göstermektedir.

Çevremizde elektromanyetik akım arttıkça kanser oranı da artar. Cep telefonunun etkileri 10-30 yıl arasında ortaya çıkar, şu an 50-60 yaşlarında olanlarda etki görülmeyebilir ancak yeni nesilde özellikle 30’lu yaşlara geldiklerinde olumsuz etkileri ortaya çıkacaktır. Şimdilerde cep telefonunu elden düşürmeyen çocuk ve gençler o zaman geldiğinde “a biz ne yaptık” diyecekler!

İnsan vücudu elektromanyetik bir yapıdadır, EKG çekilirken bu net bir şekilde görülmektedir. İnsan vücudu ile iletişime giren elektromanyetik dalga yayan her şey bu elektromanyetik yapıyı etkilemektedir. Kalp ritim bozuklukları, ruhsal rahatsızlıklar, bağırsak ve mide hastalıkları elektromanyetik dalgaların neden olduğu en sık görülen şikayetlerdir. Son yıllarda kanser de çok ciddi bir risktir.

Toplum sağlığını korumak için “Baz istasyonlarına sınırlama geliyor!”

Sağlık Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Telekominikasyon Kurumu ile ortak yapılan çalışma ile bir genelge hazırlandı. TBMM şu an tatilde. Meclis açılınca genelge Başbakanlığa sunulacak ve onaylandıktan sonra Başbakanlık Genelgesi olarak yayınlanacak. Genelgeye göre baz istasyonlarına sınırlama getirilecek, baz istasyonlarının bulunduğu yerlere uyarılar konacak ve halk zararları konusunda bilgilendirilecek.

*Cep telefon görüşmeleri 30-45 sn’yi aşmamalı. Ne kadar az konuşulursa o kadar az risk taşıyor.

*Çocuklu evlerde  wi-fi denen wireless fidelity yani basit adıyla kablosuz network ve cep telefonu kullanılmamalıdır. Bu tür teknoloji sistemlerini aciliyet hallerinde kullanmak ve özellikle cep telefon görüşmelerinde kulaklık kullanılmasını sağlamak gerekli.

*Kulağa yakın tutulmamalı, kalbe yakın taşınmamalı.

*Üreme organlarına muhtemel etkilerinden dolayı, pelvik bölge alanına yakın taşınmamalı.

*Cep telefonları sürekli açık tutulmamalı, gün içinde zaman zaman kapalı konuma getirilip ihtiyaç halinde açılmalı."  

www.iyilikguzellik.com özel Nihal Doğan   Bu haber 1,729 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,220 µs