örnek olsun! | " /> örnek olsun! | "/>

En Sıcak Konular

Bursa tüm illerimize örnek olsun!

11 Ağustos 2009 11:54 tsi
Bursa tüm illerimize örnek olsun! Bursa'ya ilaçlı meyve giremiyor! Türkiye'deki haller içinde sadece Bursa Kent Hali'nde bulunduğu belirtilen ''Gıda Tahlil Laboratuvarı''nda bütün meyve ve sebzelerdeki kimyasal ilaç kalıntısı araştırılıyor.


Bursa Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Galip Toplan, meyve ve sebzelerdeki ilaç kalıntılarının kansorejen etkisinin, birçok bilimsel araştırmayla ortaya konulan bir gerçek olduğunu söyledi.

İlaç kalıntılarının Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde en önemli sorun olarak ele alındığını ifade eden Toplan, ''Gelişmiş ülkeler ilaç kalıntılarına yönelik giderek daha hassas oluyor. Bazen Türkiye'den gönderilen ürünler, ilaç kalıntısı tespit edildiği için geri gönderiliyor. Dünya sağlıklı ve güvenli gıda istiyor'' dedi.

Toplan, Bursa halkının da güvenilir ve sağlıklı gıda tüketmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesinin Türkiye'de ilk olacak bir yatırım yaptığını vurgulayarak, ''Hal bünyesinde Gıda Tahlil Laboratuvarı kuruldu. Bu laboratuvar Bursa halkının sağlığı için bir sigorta oldu. Laboratuvar sayesinde kimyasal ilaç kalıntılı meyve ve sebzenin Bursa'ya girişine izin verilmiyor. Türkiye'de haller içinde sadece Bursa Kent Hali'nde kurulan bu laboratuvar, halkın güvenilir gıda tüketmesini sağlıyor'' diye konuştu.

Bursa Kent Hali Müdürü Abdullah Çiğdem de Gıda Tahlil Laboratuvarında 4 ziraat, 2 deniz ürünleri, birer gıda ve kimya mühendisinin görev yaptığını söyledi.

Laboratuvarda, bütün sebze ve meyvedeki tarımsal ilaç kalıntısına yönelik bin 24 etken maddenin tespit edilebildiğini dile getiren Çiğdem, şunları kaydetti:''Gıda Tahlil Laboratuvarının en önemli işlevi, halde satılan ürünlerin sağlıklı ve güvenli olduğunun kanıtıdır. Günlük olarak hal esnafından alınan örnekler, buzdolabında muhafaza ediliyor. Ürünlerden alınan örnekler, özel çözeltileri hazırlanarak AB standartlarında donatılmış olan GCMS cihazına veriliyor. Ürünlerin alınması, örneğinin hazırlanması ve sonucunun alınması 1,5 saat içinde gerçekleştiriliyor. Bu kadar kısa sürede meyve ve sebzedeki ilaç kalıntısını belirleyebiliyoruz.''

Yaklaşık 350 bin TL'lik maliyetle kurulan laboratuvardaki analizler sonucunda ilaç kalıntısı tespit edilen ürünlerin imha edildiğini ve 5 bin TL'nin üzerinde ceza yazıldığını belirten Çiğdem, ''Türkiye'nin dört bir yanından ürünün geldiği halde laboratuvarın bulunduğunu çiftçiler de ürünü getirenler de biliyor. Bu yüzden Bursa'ya gelen ürünlerde çok hassas hareket ediliyor. Bursa'ya getirilen meyve ve sebzeler bu yüzden daha dikkatli seçiliyor'' diye konuştu.

Çiğdem, meyve ve sebzenin ilaç atıldıktan yaklaşık 10 gün sonra hasat edilmesi gerektiğini, ilaçtan kısa süre sonra toplanan ürünlerin, üzerinde ilaç kalıntısı olacağı için Bursa'ya girişinin mümkün olmayacağını bildirdi.

Bazı marketlerin analizlerinin yapılması için kendilerine başvurduğunu ancak talepleri geri çevirdiklerini belirten Çiğdem, ayrıca, akredite olmak için çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

ntvmsnbc.com


 Bu haber 768 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,348 µs