yeniden temiz aksın! | " /> yeniden temiz aksın! | "/>

En Sıcak Konular

Ergene yeniden temiz aksın!

11 Ağustos 2009 11:44 tsi
Ergene yeniden temiz aksın! Genç Yeşiller, Trakya bölgesinin en önemli ekolojik sorunlarından biri olan Ergene Nehri'nin kurtarılması için iki gün boyunca hem yürüdüler hem de pedal çevirdiler.

Genç Yeşiller, Ergene Nehri’nin kurtarılması için iki gün süren bir eylem gerçekleştirdiler. Cumartesi günü, bir Genç Yeşiller üyesinin İstanbul’dan yürüyerek Tekirdağ’a doğru yola çıkmasıyla başlayan eylem, pazartesi günü kalan grubun bisikletle yola çıkmasıyla devam etti.

4 Ağustos günü Tekirdağ’a ulaşılması ile de yolun ilk kısmı tamamlanmış oldu. Tekirdağ’da Genç Yeşiller’in bu eylemine yönelik merak ve destek vardı. Grup saat 12’de Tekirdağ Tuğlalı Park’ta bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında Genç Yeşiller, Ergene Nehri’ne atılan sanayi atıklarının hem insan yaşamını hem de doğal yaşamı yok ettiğini vurgulayarak; bu durumu durdurup değiştirmek için, başta Trakya’da yaşayanlar olmak üzere herkesi hareketlenmeye çağırdı. Eyleme bisikletleriyle, Serkan Köybaşı, Durukan Dudu, Metin Dinar ve Selçuk Meriç Ermanlar katılırken, onlara yürüyerek de Erdem Temel eşlik etti.

“Genciz, Güzeliz, Yeşiliz be Yav” diyen Genç Yeşiller, yaptıkları basın açıklamasında şu görüşleri dile getirdiler:

“Bir zamanlar Doğu Trakya’ya hayat veren Ergene Nehri, fabrikaların sanayi atıkları yüzünden şimdi siyah akıyor. Çocuklar Ergene’nin kenarına inemiyor, Trakyalılar koku yüzünden pencerelerini açamıyor. Trakya’da kanser vakaları artıyor. Bir zamanlar hayat dolu olan Ergene Havzası, şimdi can çekişiyor.

Genç Yeşiller olarak, Ergene’nin yeniden temiz akması, Ergene Havzası’nın yeniden hayat bulması ve Trakyalı çocukların yeniden nehirde yıkanabilmesi için yola çıktık. Bir arkadaşımızın Cumartesi günü yürüyerek, bizim ise dün bisikletlerimizle İstanbul’dan başlattığımız turumuzda bugün Tekirdağ’dayız. Endüstriyalizmin kıskacındaki Tekirdağ’da doğa can çekişiyor. Geri döndürülemez şekilde kirleniyor. Tekirdağlılar, Ergene’yi kirleten sanayinin zararlarını en yakından hisseden insanlar. Tekirdağlı köylüler artık eskisi gibi ürün alamıyor, aldıkları ürünler sağlıksız oluyor. Tekirdağ’da kanser vakaları arttı. Artmaya devam ediyor. 1999’da yılda 200 olan kanser vakası, 2008’de yılda 1700’ye ulaştı. Bunun en büyük nedenlerinden biri Trakya’daki fabrikaların Ergene’ye kontrolsüz şekilde bıraktığı kimyasal atıklar.

Genç Yeşiller olarak Trakya’daki sanayi kirliliğini protesto ediyoruz. Yürüyerek ve bisikletlerimizle, kirlilik yaratmadan Trakya’yı  baştanbaşa geçerek fabrikaların yarattığı kirliliği yeniden gündeme getiriyoruz. Endüstriyel atıklara karşı tüm Trakyalıları harekete geçmeye çağırıyoruz.

Temiz, sağlıklı ve atıklarla değil, ayçiçekleriyle kaplı bir Trakya’yı yeniden yaratabiliriz, Ergene’nin yeniden hayat vermesini sağlayabiliriz. Yeter ki isteyelim, yeter ki uğraşalım."

Kaynak:Yeşil Gazete Haber AjansıBu haber 736 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,561 µs