En Sıcak Konular

Bu gece Mevlid Kandili

2 Ocak 2015 14:01 tsi
Bu gece Mevlid Kandili Bu gece, alemlere rahmet olarak gönderilen Hazreti Muhammed Mustafa'nın dünyaya gelişinin 1444'üncü yıl dönümü

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Körelmeye yüz tutmuş hassasiyetler, hırs, tamah, kibir ve güç tutkusuyla kararmış kalpler, Peygamber Efendimizin örnekliği ve rehberliğiyle yeniden bir doğuşa muhtaçtır" ifadesini kullandı.

Görmez, Mevlit Kandili nedeniyle yayımladığı mesajında, bugünü yarına bağlayan gecenin, alemlere rahmet olarak gönderilen Hazreti Muhammed Mustafa'nın dünyaya gelişinin 1444'üncü yıl dönümünün kutlanacağını anımsattı.  

Hazreti Muhammed ile gelen vahiy ışığının gönülleri aydınlattığını belirten Görmez, "Bu vahiy ışığının bütün insanlığın muhtaç olduğu manevi huzura dönüşmesini, vatanımız, milletimiz, gönül coğrafyamız ve topyekun yeryüzü ahalisi için Mevlit Kandili'nin barış, bereket ve selamete vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Görmez, Hazreti Muhammed'in adalete ve merhamete dayalı kuşatıcılığının, birlikte yaşadığı ashabına olduğu kadar, gelecek ümmetini de kapsadığını bildirdi.

Hazreti Muhammed'in sözlerinin, insanı özüyle tanıştıran, kendisiyle barıştıran, tabiatla kaynaştıran ve Allah'a yönelten hatırlatıcı düsturlar içerdiğini kaydeden Görmez, hayatının ise insafın, vicdanın, affın, sabrın, hoşgörünün ve şefkatin örneği olduğuna dikkati çekti.

Görmez, Kur'an-ı Kerim'de "Size öyle bir peygamber gelmiştir ki sıkıntıya uğramanız ona ağır gelir. O, size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatli ve merhametlidir" denildiğini hatırlatarak, şu ifadelere yer verdi:

"(Emin) olmak ve karşısındakine güven vermek insanlık değerlerinin en başında gelir. Kardeşin kardeşe, ebeveynin evladına, çocuğun ana-babaya, komşunun komşuya, toplumların diğer toplumlara karşı güven duygusu, toplumsal hayatımızın en temel vasfı olmalıdır. Dünyanın bir eman yurdu, bütün şehirlerin güvenlik beldesi ve yeryüzünün esenlik diyarı olması için 'Muhammedü'l Emin' olan o kutlu insanın özelliklerine ve örnekliğine bugün dünya Müslümanlığının ve insanlığın her şeyden çok ihtiyacı vardır."

"O HER ŞEYİYLE BİZİM İÇİN ÖRNEKTİR"

"O'nun örnekliği sadece şekle dayalı sünnetlerin yaşatılması değildir" değerlendirmesinde bulunan Görmez, "O'nun örnekliği ahlaki vasıflarının tüm özelliklerini alabilmek ve bunları hikmetine uygun yaşayabilmektir. Sünneti sadece bedenimizi örtmek için giydiğimiz libasta arama ve yaşatma yerine, benliğimizi her türlü kötülüklerden koruyacak iyi davranışlarda arama ve yaşatmamız gerekir. Hazreti Peygamber'in her davranışı bize bir hikmeti öğretir. Bu hikmetlere dayalı yaşama ölçütleri ancak bizi bir adım daha O'na ve O'nun sünnetine yaklaştırmış olur. O, bizim için her şeyiyle örnektir. Baba olarak örnektir, eş olarak örnektir, öğretici olarak örnektir ve yönetici olarak örnektir" şeklindeki görüşlerini paylaştı.

Görmez, Hazreti Muhammed'in ırk, dil, renk, yaş, cinsiyet ve sosyal statü farkı gözetmeksizin insana yani yeryüzünün şerefli halifesine sorumluluklarını ve taşıdığı emaneti öğrettiğini aktardı.

"İMAN VE AHLAK DAVASI"

"İnsanlık, bir olan Allah'a ubudiyeti, bu ubudiyet bilinciyle hayatı kavramayı, kainata hikmetle bakmayı, bütün mahlukata şefkatle davranmayı, hakkın ve hakikatin yolunda olmayı, adaletten ayrılmamayı, fazileti her türlü dünyevi hırsın önünde tutmayı ondan öğrenmiştir" ifadelere yer veren Görmez, açıklamasında şunları kaydetti:

"Müminler bütün zamanlarda hem emin olma hem de emaneti taşıma bilincini ahlakı Kur'an olan Peygamberimizin örnekliğiyle kavramışlardır. Bu emanet, fitne çıkarmak ve bozgunculuk yapmak yerine bilgi, hikmet ve marifetle yeryüzünü imar ve inşa etmektir. Bu bilince erenler insanları yönetirken zulüm, baskı ve zorbalık yerine adaletle ve merhametle yönetirler. Hiçbir zaman zulmün ve zalimin yanında değil her zaman mazlumun ve mağdurun yanında olurlar. Hazreti Peygamberi rehber kabul edenler,  hırs ve iştahlarına yenilerek, doğayı tahrip etme yerine onu kendisinin emanetinde olan bir değer olarak, kabul ederler. Hasılı müminler bütün peygamberlerin ve Peygamberimizin davasının sadece ve sadece iman, ahlak, adalet ve merhamet davası olduğunu kabul ederler ve bu değerleri kendilerine dava yaparlar."

Mehmet Görmez, Hazreti Muhammed'i anmanın, bu duygu ve düşünceleri hatırlamaktan bağımsız düşünülemeyeceğine işaret ederek, şu değerlendirmeye yer verdi:

"Bugün körelmeye yüz tutmuş hassasiyetler, ubudiyeti unutmuş zihinler, hırs, tamah, kibir ve güç tutkusuyla kararmış kalpler, belleğini yitirmiş, medeniyetinin değerlerini heba etmiş toplumlar O'nun mevlidini idrak ederek Peygamber Efendimiz'in örnekliği ve rehberliğiyle yeniden bir doğuşa muhtaçtır.

Bu duygu ve düşüncelerle Mevlit Kandili'ni tebrik ediyor, başta ülkemiz ve İslam dünyası olmak üzere tüm insanlığın Peygamber Efendimizin yüce örnekliğinden nasibdar olmasını Cenab-ı Mevla'dan niyaz ediyorum."


Bu haber 2,915 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,339 µs