doğal tat! | " /> doğal tat! | "/>

En Sıcak Konular

Dondurmaya alternatif doğal tat!

6 Temmuz 2009 11:41 tsi
Dondurmaya alternatif doğal tat! KARSAMBAÇ: "Bu tatlıyı yiyip de rahatsız olanını görmedim. Saf soğuk suyun kütle halini ballayarak insanların yemelerini sağlıyoruz."

Yazın kavurucu sıcağında bunalan Akdenizlilerin imdadına 'karsambaç' yetişiyor. Yayla kültürünün hakim olduğu bölgede kışın Toroslar'ın zirvesinde toprak içinde saklanan karlar, yazın şehir merkezlerinde vatandaşları serinletiyor. Karın üzerine şurup, pekmez veya bal, vişne, portakal, çilek, gül şerbeti dökülerek hazırlanan karsambaç, tek kişilik kâselerde servis ediliyor.

Mersinliler karsambaç yemek için 25 kilometre uzaklıktaki bin 200 rakımlı Ayvagediği kasabasına gidiyor. Sezai Küçükçongar, kışın 3 bin olan nüfusu yazın 20 bine yaklaşan beldede üç yıldır karsambaççılık yapıyor. Kâsesi bir liradan satılan tatlı için yaylaya çıkan müşteriler adeta sırada bekliyor. Karı Toros Dağları'nda bu işi meslek edinmiş Yörüklerden aldığını belirten Küçükçongar, ağaç kesme motoruyla kesilen karı çuvallara koyup yaylaya getiriyor. Mersin'in yanı sıra Aydın, Adana ve Antalya'nın bazı ilçelerine de kar satıldığını söylüyor. Özellikle Batı Anadolu, İstanbul ve Ankara'dan gelen misafirlerin 'boğazım şişer' korkusuyla karsambaç yemediğini ifade eden Küçükçongar, "Bu tatlıyı yiyip de rahatsız olanını görmedim. Saf soğuk suyun kütle halini ballayarak insanların yemelerini sağlıyoruz." diye konuşuyor. Emekli olan Küçükçongar, 15 Eylül'e kadar her gün kar satıyor.

Mersinli Kemal Yücel de hafta sonları çocuklarıyla yaylaya karsambaç yemeye çıktıklarını söylüyor. Kışın da kar yediklerini, ancak yaz sıcağında kar yemenin zevkinin daha farklı olduğunu anlatıyor. Çocuklarında dondurma gibi karsambaç yeme alışkanlığının oluştuğunu aktarıyor.

ZamanBu haber 1,322 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,339 µs