Röntgen kanser riskini artırıyor! | " /> Röntgen kanser riskini artırıyor! | "/>

En Sıcak Konular

Röntgen kanser riskini artırıyor!

6 Temmuz 2009 10:59 tsi
Röntgen kanser riskini artırıyor! Gazi Şaşkın, çektirilen her röntgen filminin, genetik hastalıklara ve kansere yakalanma riskini artırdığını söyledi.

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD-DER)Ankara Temsilcisi Gazi Şaşkın, çektirilen her röntgen filminin, genetik hastalıklara ve kansere yakalanma riskini artırdığını söyledi.

ANKA’nın sorularını yanıtlayan Şaşkın, “Zorunlu olmadıkça röntgen çekiminden kaçınılması gerekir. Çünkü çektirilen her röntgen vücuda radyasyon girmesine yol açıyor ve bu radyasyonlar da zamanla kanser nedeni olabiliyor” dedi.

Vücudun bir bölgesinin röntgeni çekilirken, diğer bölgelerin radyasyona karşı korunması gerektiğini ifade eden Şaşkın, Türkiye’deki uygulamalarda bu konuya gereken özenin gösterilmediğini vurguladı.

Şaşkın, “Röntgen çeken personelin çok iyi eğitilmiş olması gerekir. Özellikle özel sağlık kuruluşlarında görevli personel gerekli eğitimden geçirilmeden işe başlatıldıkları için bazen bir hastanın defalarca röntgenini çekebiliyorlar. Özel sağlık kuruluşlarının çok iyi denetlenmesi gerekir” diye konuştu.

Türkiye’deki röntgen cihazlarının kalite sorunu olduğuna da dikkat çeken Şaşkın, devlet ve üniversite hastaneleri dışındaki sağlık kuruluşlarındaki röntgen cihazlarının eski ve standartlara uymadığını iddia etti.

İş yoğunluğunun olduğu sağlık kuruluşlarında bir teknisyenin yılda 10 bin röntgen çektiğini anlatan Şaşkın, bu tablonun, teknisyenin maruz kaldığı radyasyonu da tehlikeli boyutlara ulaştırdığını öne sürdü.

MilliyetBu haber 2,090 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,021 µs