En Sıcak Konular

Sağlık sisteminde büyük değişim

19 Aralık 2013 10:26 tsi
Sağlık sisteminde büyük değişim Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'nin sağlık planlamasının yapılabilmesi için sağlık verilerine ihtiyaç olduğunu belirterek, "Kişinin kimliği lazım değil sağlık bilgileri lazım.

O nedenle, şimdi yeni çalışmamız kişiyi X olarak görebilmek. Biz, kişiyi X olarak görelim, X'i yalnız hasta ile hekim bilsin" dedi.

Müezzinoğlu, Bakanlığının 2013 faaliyetlerini değerlendirirken, hastaların sağlık bilgilerinin hekimlerin ortak paylaşımına açan düzenlemenin neleri kapsadığına ilişkin bilgi verdi.

Kişinin özel sağlık bilgilerinin, hekimi dışında paylaşılmasını "doğru bulmadığını" belirten Müezzinoğlu, bu anlamda gerek Anayasa gerekse yasalarda ilgili düzenlemelerin mevcut olduğunu vurguladı. Sağlık verileri ve projeksiyonlarıyla geleceği planlamaya ciddi düzeyde ihtiyaç bulunduğunu anlatan Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Bir bölgede diyelim bin hasta bakmışız. Bu bin hastanın ne kadarı sigara kullanıyor, ne kadarı alkol kullanıyor, ne kadarına ne teşhis koymuşuz? Teşhislerde bölge, farz edelim karaciğer hastalığında yoğun çıktı, o zaman buna sebep olan etkenler nelerdir? Biz, şayet Türkiye'nin sağlığını iyi planlayacaksak, bu tür verilere ihtiyacımız var. Hangi bölgeden daha çok hangi hastalıklar geliyor? Dolayısıyla kişinin kimliği lazım değil sağlık bilgileri lazım. O nedenle, şimdi yeni çalışmamız kişiyi X olarak görebilmek. Biz, kişiyi X olarak görelim, X'i yalnız hasta ile hekim bilsin."
"TEKNOLOJİNİN GETİRDİĞİ İMKANLARI VE BİLİMSEL VERİLERİ BİZİM ALMAMIZ LAZIM"

İnsanların sık sık farklı bölgelerde bulunabildiğini belirten Müezzinoğlu, bir kişinin bugün Ankara'da yarın bir başka ilde olabildiğini ifade etti. Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Kişi, rahatsızlığına bağlı olarak bir ay önce MR çektirmiş olabilir. Yeniden bir MR, yeniden kan tahlili ilaveten gerekiyorsa yapılmalı ama bilgi oradan oraya aktarılabilmeli. Şimdi Tele-Radyoloji diye bir sistem var. Diyelim ki İzmir'de tomografi ya da MR'ı çekilmiş ama onun yorumu Ankara'daki bir hocaya yaptırılmak isteniyor. O MR'ın görüntüsü, Ankara'daki hocamıza gelecek, O da kendi yorumunu yaparak gönderecek. Dolayısıyla teknolojinin getirdiği imkanları ve bilimsel verileri bizim almamız ama kişinin özlük haklarını ya da mahremiyetini asla zedelemememiz lazım."

Bu haber 1,066 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,125 µs