En Sıcak Konular

Uyuşturucu beyine bakın neler yapıyor?

19 Aralık 2013 10:25 tsi
Uyuşturucu beyine bakın neler yapıyor? Amerikalı araştırmacılar uyuşturucunun gençler üzerindeki zararlı etkilerini inceledi.

Günümüzde uyuşturucu kullanımı gençler arasında daha yaygın bir biçimde kullanılmakta. Ayrıca uyuşturucuya başlamaya yaşı günden güne düşüyor. Amerikalı bilim adamları uyuşturucu kullanan gençlerde oluşan hasarları inceledi.

Birçok genç erken yaşta uyuşturucu kullanmaya başlıyor. Uyuşturucu kullanımında yaşta günden güne düşüyor. Amerikalı araştırmacılar uyuşturucunun gençler üzerindeki zararlı etkilerini araştırdı ve sonuçlar korku salan cinsten.

Araştırmacılara göre uyuşturucu kullanan gençlerde beyin şekli bozulmaya başlıyor ve kullanım süreci artan gençlerde anormallikler görülmeye başlıyor. Ayrıca uyuşturucu kullanan gençlerde hafıza daralması görüldüğü iddia edildi.

beyinm.jpgAmerikalı araştırmacıların 2 yıldan fazla süredir uyuşturucu kullanan gençler üzerinde yaptığı araştırmada beyinde oluşan hasarlar ve bilgileri saklama ve işleme koyma yeteneğinde büyük kayıplar yaşandığı gözlendiği açıklandı.

Ortalama 15 yaşına düşen uyuşturucu kullanma yaşı ise gelecek 3 sene içerisinde daha da aşağılara ineceği açıklandı. Ayrıca uyuşturucu kullanan gençlerin beyinlerinde şizofreni başlangıç oranının arttığı ve benzer anormallikler ile nöron sayısında düşüş gözlendiği ve beynin belirli bölgelerinde fiziksel çöküş başladığı gözlendi. 

Bu haber 1,100 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,653 µs