En Sıcak Konular

Sağlığınızı elma yiyerek koruyun

13 Aralık 2013 11:15 tsi
Sağlığınızı elma yiyerek koruyun Elma, soğan ve çayda yüksek oranda bulunan kuersetin isimli madde, vücudu virüslere karşı koruyor. Madde; kanser ve kalp-damar hastalıklarına karşı da etkili...

Kuersetin, bitkilerden türetilen birçok besin maddesinde bulunan flavonoid molekülleri grubunun bir üyesidir. Amerikan beslenme rejiminin günlük yaklaşık 25 mg. kuersetin içerdiği tahmin ediliyor. Araştırmalar kuersetinin; soğan, elma ve çayda yüksek oranda bulunduğunu gösteriyor. Ayrıca sarımsak, Brüksel lahanası, lahana, keçiyemişi, ıspanak, kuruyemiş ve tohumda da bulunuyor. Kuersetin, aynı zamanda flavonon glikosid içeren Ginkgo bilboa otu özütünün başlıca bileşenidir. Bazı diğer ot ilaçları da küçük miktarlarda kuersetin içeriyor.

HASTALIKLARLA SAVAŞIR

Yapılan araştırmalara göre; kuersetin, kanser ve kalpdamar hastalıklarıyla savaşta önemli bir rol oynuyor. Flavonoid (meyve ve sebzelerde yüksek oranda bulunan sarı-beyaz pigmentler) ailesine mensup olan kuersetin; akciğer kanserine yakalanma riskini yüzde 51 oranında azaltıyor. Araştırmalar, bu maddenin; kolon kanserine yakalanma riskini de yüzde 32 oranında azalttığını ortaya çıkardı.

TÜMÖRÜ KÜÇÜLTÜYOR

Bu flavonoid, özellikle sigara içen kadınların mide kanserine yakalanma ihtimalini de yüzde 80 azaltıyor. Kuersetin; prostat ve karaciğer kanserleriyle savaşta da etkili oluyor.
Antioksidatif ve anti inflamatuar özellikler taşıyan kuersetin; hücre DNA'sını, kanseri tetikleyen tehlikeli mutasyonlardan koruyor. Kanser hücrelerinin çoğalmasını önlüyor. Bu arada kuersetin tümörlere doğrudan saldırmıyor, bunun yerine kanser hücrelerinin bölünmesini engelliyor.

VÜCUDU, VİRÜSLERE KARŞI KORUR
 
Pırasa, soğan ve elma kabuğunda bol miktarda bulunan kuersetin; yaşlanma etkilerini de önemli oranda geciktiriyor, kolesterol seviyesini düşürerek kardiyovasküler hastalıkları engelliyor. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu tehlikeli bakteri ve virüslere karşı koruyor.

Hayvanlar üzerinde yapılan farklı çalışmalarda ise kuersetin maddesinin; hem tümör sayısını azalttığı, hem de tümörün boyutunu küçülttüğü anlaşılmıştır.

KUERSETİNİN TOKSİK BİR ETKİSİ BULUNMUYOR
 
Kuersetin maddesi, kanserli hücrelerin büyümesini engelliyor ancak sağlıklı hücrelere bir zarar vermiyor. Bu da kuersetinin toksik bir etkisi olmadığını gösteriyor.

Kuersetinin günde üç kez, 200-400 mg. alınması öneriliyor. Uzmanlar; emiliminin artması için kuersetinin, proteolitik enzimler ile birlikte alınmasını öneriyor.

HERHANGİ BİR YAN ETKİSİ YOK

İnsanlar üzerinde yapılan son çalışmalarda; günde 4 mg. tek doz veya bir ay boyunca günde iki kez alınan 500 mg.'lık kuersetinin herhangi bir yan etki yaratmadığı görülmüştür. Bu nedenle bu maddenin güvenli olduğu söylenebilir.

Kuersetin özellikle kolon kanserine karşı çok yararlıdır. Kolon kanserinin sebepleri arasında genetik yatkınlık ve kronik iltihaplanma bulunuyor. Araştırmalar; kuersetinin, bağırsaktaki yağ oksidasyonunu ve iltihaplanma oranını önemli ölçülerde azalttığını gösteriyor.


 Prof. Dr. Erkan Topuz / Sabah 


Bu haber 973 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,617 µs