En Sıcak Konular

Doğum kontrol hapı kullananlar dikkat

10 Aralık 2013 10:03 tsi
Doğum kontrol hapı kullananlar dikkat Glokom hastalığında doğum kontrol hapları glokom hastalığının görülme sıklığını arttırıyor.

Dünyada körlük nedenleri arasında kataraktan sonra ikinci sırada yer aldığını  belirten Doç. Dr.Yusuf Durlu glokom (karasu hastalığı) genellikle göz içi basıncı yüksekliğiyle seyreden ve görme sinirinde kuruma yapan önemli bir göz hastalığı olduğunu söylüyor.

YAŞ, GENETİK, GÖZ TANSİYONU ETKEN OLABİLİR

Glokom hastalığındaki risk etkenleri arasında yaş, ırk, aile hikayesi, yüksek göz içi basıncı ve görme alanı kayıplarının varlığı olduğunu söyleyen Doç. Dr.Yusuf Durlu ilk başta herhangi bir belirti vermiyor ve belirti verdiği zaman iş işten geçmiş oluyor diyor. Glokoma bağlı görme kayıplarının tedavisi yok ve hasar kalıcı olduğundan erken tanı çok önemli.Glokoma bağlı görme kayıplarının tedavisi yok ve hasar kalıcı olduğundan özellikle kadınların 40 yaşından sonra göz tansiyonlarının belirli aralıklarla ölçülmesi, göz dibi muayenesi, görme alanı ölçümleri ve görme siniri lif kalınlıklarının OCT cihazıyla ölçülmesi erken tanıya ve eğer glokomdan şüpheleniliyorsa,  görme alanı ve retina sinir lifi (RNFL) analizlerinin zamanında yapılması büyük önem taşıdığını söylüyor.

EN AZ 3 YIL ARALIKSIZ KULLANILMASI GLOKOM RİSKİNİ İKİYE KATLIYOR!

Son yapılan çalışmalarda (kaynakça aşağıda belirtilmektedir.) doğum kontrol haplarının en az üç yıl aralıksız kullanılmasının glokom hastalığını tetikleyen bileşenlelerden biri olabileceğini gösteriyor. Menapoz sonrası kadınların aynı yaş grubundaki erkeklere göre daha sık olarak glokom hastalığına yakalandıkları biliniyordu. Fakat yeni çalışmayla en az üç yıl oral kontraseptif alan kadınların hiç olmazsa yılda bir kez göz muayenesinde özellikle göz içi basıncına muhakkak baktırmaları gerektiğinin altını çiziyor.

Bu haber 1,415 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,071 µs