En Sıcak Konular

Soğuk havada ağrı artıyor

10 Aralık 2013 09:56 tsi
Soğuk havada ağrı artıyor Soğuk havada serotonin azaldıkça ağrı artıyor

Birçok kişinin yağışlı havaların öncesinde eklem ağrılarından şikayet etmesi ve lodoslu havalarda baş ağrısı şikayetlerinin artması bilimsel bir sonuca dayanıyor. Soğuk ve yağışlı havalarda hava basıncının değişmesi özellikle iskelet-kas sistemi ağrılarını artırıyor.

Eklem romatizmalı hastalarda hasarlanmış eklemlerdeki basınç alıcılarında oluşan hasar, hava basıncı değişikliklerine duyarlı hale geliyor ve bu kişiler soğuk havalarda daha fazla ağrı hissediyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, “Eklemlerde normalde bulunan sessiz ağrı alıcıları soğukla aktif hale gelir ve bu havalarda eklem kökenli ağrıların artmasına neden olabilir” dedi. Bu sessiz alıcıların kas yapısında da olduğuna değinen Prof. Dr. Yücel, “Dolayısıyla kas kökenli ağrılarda da soğukla birlikte bir artış görülebiliyor.  Aynı zamanda soğuk hava sebebiyle kaslarda kasılma ve kısalma olması da ağrının artması için bir neden oluşturuyor”  diye konuştu.

Besinlerin yanı sıra güneşten aldığımız D vitamini eksikliğinin genel vücut ağrıları ve iskelet-kas sistemi ağrılarının oluşmasında önemli bir etken olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yücel, kış aylarında güneş ışınlarına daha az maruz kalındığı için D vitamini seviyesinin düşmesi ile yaygın vücut ağrıları ve kas-iskelet sistemi ağrılarının fazlalaştığını belirtti.

Soğuktan korunmak ve hareketli yaşam önemli

Soğuk havalardan kendimizi koruyarak bu ağrıların önüne geçilebileceğini söyleyen Prof. Dr. Yücel, özellikle kas-eklem ağrıları olanların iyi ısıtılmış ortamlarda bulunmalarının, soğuktan sıcağa ya da sıcaktan soğuğa geçişlere dikkat etmelerinin önemli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Yücel bu kişilerin  dışarıda eldiven, atkı ve şapka ile soğuktan korunmalarını önerdi.

Haftada en az 2-3 gün egzersiz yapılmalı

Kı­şın ha­re­ket­siz­lik ne­de­niy­le vü­cut ki­lo­su­nun art­ma­sı­nın mev­cut is­ke­let-kas sis­te­mi has­ta­lı­ğı olan ki­şi­ler­de risk oluş­tur­du­ğu­na de­ği­nen Prof. Dr. Yü­cel,  “Bu has­ta­la­rın ve gün için­de ha­re­ket­siz ça­lı­şan ki­şi­le­rin kon­for­lu bir ısı­da haf­ta­da en az 2-3 gün eg­zer­siz yap­ma­la­rı ya­rar sağ­lar. Bu eg­zer­siz­le­rin kas grup­la­rın­da ger­me-gev­şe­me ağır­lık­lı eg­zer­siz­ler ol­ma­sı, ağ­rı­la­rın azal­ma­sı­na kat­kı­da bu­lu­na­cak­tı­r” de­di. Kı­şın ha­re­ket­siz ka­lın­ma­sı­nın sa­de­ce kro­nik ağ­rı­sı olan­la­rın de­ğil her­ke­sin so­ru­nu ol­du­ğu­nu söy­le­yen Prof. Dr. Yü­cel,  “Ge­rek­li ted­bir­le­ri ala­rak açık ha­va­da yü­rü­yüş ya­pıl­ma­sı­nın ya­nın­da ger­gin­lik­le mü­ca­de­le­de gev­şe­me ve ne­fes eg­zer­siz­le­ri de bu tür ağ­rı­lar­la mü­ca­de­le et­mek­te kul­la­nı­la­bi­le­cek yön­tem­ler ara­sın­da sa­yı­la­bi­li­r” de­di.

SERDA KIVILCIM - BUGÜN GAZETESİ

Bu haber 1,109 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,876 µs