En Sıcak Konular

Baş ağrısı için günlük tutun!

23 Mayıs 2013 14:00 tsi
 Baş ağrısı için günlük tutun! Regl döneminde migren atakları olanlar; bir günlük tutmalı. Bu günlük sayesinde, kanamanın kaçıncı günü ağrının başladığı, kaç gün sürdüğü gibi veriler elde edilir. Bunlar doktorun planlayacağı tedavi açısından önemlidir

Memorial Ataşehir Hastanesi Baş Ağrısı Merkezi'nden Prof. Dr. Macit Selekler; baş ağrıları hakkında bilgi verdi:
Ergenlik öncesi, kız ve erkek çocuklarda migren sıklığı benzerdir; fakat regl döneminden sonra bu durum değişir ve kadınlarda, erkeklere oranla üç kat daha fazla görülür.

KADINLARIN YARISI MEYİLLİ
Sadece regl sırasında ortaya çıkan migren atakları, 'saf regl migren' olarak adlandırılır. Regl periyodunun iki gün öncesinde ve ilk üç günü içinde görülen bir baş ağrısı tipidir. Kadınların yaklaşık yarısı; regl döneminde migren ataklarına eğilimlidir. Ancak sadece yüzde 10'unda saf regl migren görülür.
Regl sırasında ortaya çıkan migren ataklarının sebebi; kanamadan hemen önce kandaki östrojen hormonu seviyesinin düşmesidir. Migren atağı; sinir sisteminin hormonal dalgalanmalara verdiği cevap ile ilgilidir. Regl ile migren atakları arasında ilişki olduğunu belirten kadınların 2/3'ü; gebelik sırasında ataklarının kesildiğini söyler. Bunun nedeni; büyük olasılıkla gebelik sırasında östrojen hormonunun regl döngüsündeki gibi dalgalanmalar göstermemesi, devamlı olarak yüksek seviyede kalmasıdır.

Regl dönemi migren atakları, diğer migren atakları ile karşılaştırıldığında; daha şiddetli, daha uzun ve tekrarlayıcıdır. Dolayısıyla regl dışındaki ataklara göre tedavileri daha güçtür. Bu nedenle tedavide; migren semptomlarını kontrol edecek ilaçlarla birlikte, regl döngüsünü engelleyecek seçenekler de düşünülebilir.
Regl dönemi migren tedavisi; atak tedavisi, kısa dönem koruyucu tedavi ve kesintisiz koruyucu tedavi olmak üzere üç grupta incelenebilir. Tüm bunlardan önce hastanın yapması gereken şey; bir baş ağrısı günlüğü tutmaktır. Bu günlük sayesinde hasta; regl döngüsü ile baş ağrısı arasındaki zamansal ilişkiyi daha iyi anlar. Örneğin; kanamanın kaçıncı günüde baş ağrısının başladığı, kaç gün sürdüğü, hangi ilaçlara cevap verdiği gibi... Tavsiye edilen, bu günlüğün en azında üç regl döngüsü boyunca tutulmasıdır. Edinilen bilgiler, doktorun planlayacağı tedavi açısından önem taşır.
Kesintisiz koruyucu tedavi; regl dönemi düzenli olmayan, atak tedavisinden fayda görmeyen, şiddetli atakları olanlarda uygulanır. Hastanın sağlık durumu da göz önüne alınarak beta-blokerler, kalsiyum kanal blokerleri, anti-epileptikler ve antidepresanlar kullanılabilir. Hasta bu ilaçları, ağrı olsun veya olmasın her gün almalıdır. Bu tedavinin süresi altı aydır.

ALTERNATİF TEDAVİ HORMON TAKVİYESİ
Koruyucu tedavide; hormonal tedavi alternatif olarak kullanılır. Buradaki amaç, östrojen hormonu dalgalanmalarını engellemektir. Dışarıdan östrojen verilirse; vücut hormon yapımını durdurur, sadece dışarıdan verilen hormonun etkisinde kalır ve dalgalanmalar kaybolur. Bu tipteki tedavide doğum kontrol hapları kullanılır.

MİGREN KADINLARDA 40'LI YAŞLARDA ZİRVE YAPIYOR
Kadınlarda migren; 20'li yaşlardan sonra yeni zirveyi 40'lı yaşlarda yapar. Bunun sebebi; menopoz öncesi östrojen hormonu seviyesindeki dengesizlik ve dalgalanmalardır. Dışarıdan hormon verilmesi ile hem migren atakları, hem de menopozal semptomlar kontrol altına alınabilir. Hormonal tedavi; uygun adaylarda en düşük dozda uygulanmalıdır. Bu tedaviyi tercih etmeyenlerde; klasik migren koruyucu tedavi yapılabilir.

PRE-MENOPOZDA ARTAR
Yumurta üretiminin düzensizleşmesi ve azalmasından menopoza kadar geçen süre, 'pre-menopoz' olarak adlandırılır. Bu evrede düzensiz olmakla beraber regl kanamaları halen görülürken; sıcak basması, gece terlemeleri gibi menopoza ait semptomlar da ortaya çıkar. Pre-menopoz dönemi dört-sekiz yıl sürer. Östrojen hormonundaki dalgalanmalar yüzünden bu dönemde migren ataklarının sıklığı ve şiddeti artar.

HAYAT KALİTESİ DÜŞER

Özellikle saf regl atakları olan migrenlilerde ise; menopoz evresinde atakların kesilme olasılığı yüksektir. Çünkü bu evrede östrojenin dalgalanmaları kesilmiştir ve östrojen sürekli olarak düşük seviyelerde seyretmektedir.
Sıcak basmaları, gece terlemeleri, uyku bozuklukları ve olumsuz duygulanımlar; menopoz semptomları arasındadır. Bu semptomlar; kişinin hayat kalitesini düşürmekle beraber, migren ataklarına da zemin hazırlar.

ÖSTROJEN BANTLARI DAHA ETKİLİ
Hormonal tedavi; menopozal semptomları bulunan her kadın için uygun olmayabilir. Ailede meme kanseri hikayesi varsa veya kişinin migren tipi auralı ise ve sigara içiyorsa; dışarıdan alınan östrojen, başka hastalıklara da zemin hazırlayabilir. Bu risk nedeniyle hormonal tedavi; migren tedavisinde ilk seçenek olmamalıdır. Ağızdan hormon verilmesi halinde kandaki östrojen seviyelerinde, kişisel farklara bağlı olarak dalgalanmalar görülebilir. Deri üzerine uygulanacak östrojen bandı ile daha sabit hormon seviyeleri elde edilir.

SabahBu haber 1,319 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,987 µs