En Sıcak Konular

İşte migrenin gerçek nedeni !

19 Nisan 2013 15:27 tsi
İşte migrenin gerçek nedeni ! Uzmanlar buluşlarının bugüne kadar yerleşmiş teoriye aykırı olduğunu söyledi.

Özellikle kadınların çokça muzdarip olduğu migren ağrısının nedeni damara genişlemesi olmadığı açıklandı. Uzmanlara göre asıl suçlu ekstra duyarlı sinirler.

Bugüne kadar migrene kafatası çevresindeki atardamarların genişlemesinin sebep olduğu düşünülüyordu. Ama beyin taramasında migren sırasında atardamarlarda bir genişleme olmadığı görüldü. Yeni yapılan araştırmada ağrıya kan damarlarının çevresindeki sinir liflerinin fazla duyarlı olmasından kaynaklanabileceği belirtildi.

Danimarkalı uzmanlar migren ağrısı ile ilgili kilit öneme sahip bir keşfe imza attı. Bu keşifle bugüne kadar tedavisi bulunamayan migrenin tedavisi için önemli bir adım atıldığı belirtiliyor.

Uzmanlar buluşlarının bugüne kadar yerleşmiş teoriye aykırı olduğunu söyledi. Bugüne kadar kafatası çevresindeki atardamarların genişlemesinin migrene sebep olduğu düşünülüyordu. Şimdi Danimarkalı araştırmacılar başka bir nedeni ortaya attı. Onlara göre kan damarları çevresindeki sinir lifleri ekstra duyarlı olduğu için migren oluyor.

Uzmanlar bu sonuca migren ağrısı çeken 19 kadına beyin MR'ı çekerek ulaştı. Çekilen filmlerde ağrı sırasında atardamarların durumu incelendi.

Araştırmada popüler düşüncenin aksine damarlarda bir genişleme olmadığı görüldü. Bu sonuçtan sonra uzmanlar migreni başka bir şeyin tetiklediğini düşünüp ona yöneldi.

Migren ağrıları sırasında kafatası çevresindeki atardamarların genişlemediği keşfedildi ve bunların kafatası içinde olanlarının sadece biraz genişlediği ve ağrının oradan hissedildiği belirtildi. Diğer tarafta ise bir ağrı hissedilmedi.

Lancet tıp dergisinde yayımlanan araştırmada migren ilacı Sumatriptan hakkında da soru işaretlerini beraberinde getirdi.

Başka bir tarama öncesi migren hastalarına bu ilaç verildi. Bu da gösterdi ki migren ağrısı sırasında kafatası içindeki damarlar hala hafifçe genişliyor. Bunun anlamı ilaç bir işe yaramıyor.

Yeni teoriye göre uzmanlar migrenin asıl nedeninin kan damarları çevresindeki sinir liflerinin aşırı duyarlı olması olarak değerlendiriyor.

Danimarka'daki Glostrup Hastanesi Danimarka Ağrı Merkezi'nden Faysal Muhammed Amin "Bizim bulgumuz migren ağrısını anlamak ve gelecekteki araştırmalar için büyük öneme sahip. Aynı zamanda migren ağrısı sırasında atardamarların genişlediği savı yanlış" dedi.

Danimarka'daki Aarhus Üniversitesi Klinik Tıp Bölümü'nden Helge Kasch da bundan sonra merkezi sinir sistemine odaklanılması gerektiğini söyledi. 

VatanBu haber 1,217 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,644 µs