En Sıcak Konular

Bacağını Türk doktoru kurtardı !

19 Nisan 2013 15:20 tsi
Bacağını Türk doktoru kurtardı ! Prof. Dr. Yusuf Kalko, diyabet hastalarında emek verilmesi durumunda bacağın kurtarılabileceğini vurguladı ve hastası Gülsüm Mollaidris'in bacağını nasıl kurtardıklarını anlattı.

Yunanistan vatandaşı kadının şeker hastalığı yüzünden ülkesindeki doktorların kesilmesi gerektiğini söylediği bacağı, İstanbul'da yapılan tedaviyle kurtarıldı.

Şeker hastalığı nedeniyle tedavi gören 58 yaşındaki Gülsüm Mollaidris'e, ülkesindeki doktorlar, bacağının diz kapağı altından itibaren kesilmesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerine İstanbul'a gelen kadının bacağı, özel bir hastanede yapılan operasyonla tedavi edildi.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Kalko, Gülsüm Mollaidris'in hastaneye geldiğinde şeker oranının 400-500 olduğunu belirtti.

Vücudundaki mikrobun kana karışmasıyla şekerinin yükseldiğini anlatan Kalko, birçok hastanın bu nedenle bacağının kesildiğini ifade etti.

Diyabet hastalarında emek verilmesi durumunda bacağın kurtarılabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Kalko, "Bu durumun kolay yolu, hastamızın bacağının kesilmesiydi. Bacağı kesersin ve protez takarsın ancak elimizden gelenin fazlasını yaptık. Operasyonla hastamızın bacağını kurtardık. Ayağa kalkıp yürümesi bizi çok mutlu etti. Bu tür hastaların ayaklarına çok iyi bakması gerekir. Daha önce de Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nden hastalarım oldu ve kayıp vermeden tedavilerini gerçekleştirdim" dedi.

Gülsüm Mollaidris de şeker hastası olduğunu, Yunanistan'daki doktorların bacağının diz kapağının altından itibaren kesilmesi gerektiğini söylediklerini anlattı.

Mollaidris, bacağında akıntı oluştuğunu belirterek, "Daha önce köyümüzde şeker hastası olan bir gencin Türkiye'de tedavi olduğunu ve bacağının  kurtarıldığını öğrendim. Bunun üzerine İstanbul'a geldim. Buradaki doktorlar sayesinde bacağım kesilmekten kurtuldu. Sadece ayağım değil hayatım da kurtuldu" diye konuştu. 

Habertürk
 Bu haber 1,017 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,193 µs