En Sıcak Konular

Güzelleşeyim derken kanser olmayın!

16 Nisan 2013 11:40 tsi
Güzelleşeyim derken kanser olmayın! Kozmetik ürünlerde "ağır metal" tehlikesi var. Bu ürünleri günde 3-4 kez kullanmak yıllar sonra bir takım birikmelere neden olabilir!

Yrd. Doç. Dr. Volkan Kılıç, bazı kozmetik ürünlerde, kalıcılığı artırmak amacıyla kullanılan ağır metallerin vücutta birikmelere neden olduğu ve bunların hücrelere zarar verip erken yaşlanma, kanser, üreme ve gelişme bozuklularına neden olabileceğini söyledi.

Kılıç, ağır metallerin diğer birçok toksinden farklı olarak insan vücudunda birikebilen ve etkileri uzun vadede artarak ortaya çıkabilen maddeler olduğunu bildirdi.

İnsanların çevredeki pek çok kaynaktan sürekli ağır metallere maruz kaldığını ifade eden Kılıç, şöyle konuştu;

"Bunlar besinler yoluyla geçebilir. Sebze ve meyveleri ilaçlamada kullanılan bazı maddelerde ağır metaller var. Gıda ürünleri iyi yıkanmazsa ağır metaller vücuda geçebilir. Farklı ülkelerde yapılmış çalışmalar, çeşitli kozmetik ürünlerin kurşun, arsenik, kadmiyum, nikel gibi ağır metalleri farklı düzeylerde içerdiğini ortaya koymaktadır.

Bazı kozmetik ürünlerde, kalıcılığı artırmak amacıyla ağır metaller bulunuyor. Bu ürünleri günde 3-4 kez kullanmak yıllar sonra bir takım birikmelere neden olur. Vücut ağır metalleri atabilir ancak aşırı alım nedeniyle birikmeler meydana geliyor. Bunlar hücrelere zarar verip zamanla erken yaşlanma, kanser, üreme ve gelişme bozukluklarına neden olabiliyor. Karaciğer, böbrek ve fonksiyon bozuklukluklarına yol açabilir."

"Organik tarım ürünleri tüketilmelidir"

Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kılıç, egzoz salınımları, evlerde kullanılan duvar ve mobilya boyaları gibi basit yollarla da ağır metallerin vücuda alındığını vurguladı.

Basit tedbirlerle ağır metallerin olumsuz etkilerini azaltmanın mümkün olduğunu anlatan Kılıç, "Organik tarımla üretilen ürünlerle beslenilmesi gerekir. Aksi takdirde sebze ve meyveler çok iyi yıkanmalıdır. Kozmetikler de her gün kullanılmamalıdır. Bu ürünler belirli aralıklara tüketilmelidir. Bu ürünlerin etiketlerine bakılmalıdır" dedi.

HabertürkBu haber 1,035 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,932 µs