faydalı balıklar | " /> faydalı balıklar | "/>

En Sıcak Konular

İşte sağlığınız için faydalı balıklar

4 Kasım 2010 09:59 tsi
İşte sağlığınız için faydalı balıklar Yeni yapılan araştırmada, daha fazla balık yemenin prostat kanserinden ölüm riskini azalttığı tespit edildi.


Foxnews'te yer alan habere göre, McGill Üniversitesi'nde yeni yapılan araştırmada, daha fazla balık yemenin prostat kanserinden ölüm riskini azalttığı tespit edildi. Çok çeşitli sağlıklı deniz ürünü seçenekleri olduğunu söyleyen araştırmacılar, "Birçok balık yüksek oranda kolesterol içerse de, haftada 2 kez deniz ürünü yemenin kanınızdaki kolesterol seviyesi üzerinde olumsuz etkisi olmayacak. Bunun yerine, size değerli mineraller ve omega-3 yağ asitleri sağlayacaktır" dediler.

İşte sağlığınız için faydalı balıklar:

Sardalye: Besin değeri bakımından en zengin olan balık sardalyedir. Bol miktarda Omega-3 yağ asidi içeren balık, kolesterolü düzenlemeye ve düşürmeye yardım ediyor, kan sağlığını iyileştiriyor. Ayrıca, içindeki yağ asitleri beyin fonksiyonları ve hafıza için faydalıdır. Sonuç olarak tek porsiyonda bol miktarda kalsiyum, demir ve D vitamini alıyorsunuz. Sardalyede aynı zamanda kardiyovasküler sağlığı ve fiziksel enerjiyi düzenleyen koenzim Q10 bulunuyor.

Uskumru: En iyi Omega-3 yağ asidi kaynağı olan uskumruda bol miktarda selenyum bulunuyor. Vücutta proteinle birlikte antioksidan enzimlerinin oluşmasında görev yapan selenyum bağışıklık sistemi için faydalıdır. Ayrıca cıvaya maruz kalmaya karşı vücudu koruyor. Fakat, kral uskumrudan uzak durun. Çünkü bu büyük balıkta çok fazla cıva bulunuyor.

Tatlı su çipurası: Elde edilmesi, fiyatı ve damak tadından dolayı çok popüler olan tatlı su çipurası, çok az cıva içeriyor. Çünkü balık, çok çabuk büyüyor ve ömrü kısa. Sodyum ve doymuş yağ oranı ile kolesterolü düşük olan balık, kalp sağlığında, kan basıncında, beyin gelişiminde ve zihinsel fonksiyonlarda önemli rol oynayan ve belirli kanserlerin riskini azaltan omega-3 yağ asitleri içeriyor.

Mezgit: Yüksek seviyede magnezyum, B6 vitamini ve niasin içeren mezgit balığında diş ve kemik sağlığı için önemli olan fosfor da bulunuyor. Fosfor ayrıca yağda çözünebilen A, D, E ve K vitaminlerinin vücut tarafından kullanılabilmesine yardım ediyor. Mezgit, bifteğe karşı az kalorili bir alternatiftirBu haber 4,036 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,573 µs