En Sıcak Konular

Kanser cep telefonunu çok seviyor

2 Kasım 2010 17:00 tsi
Kanser cep telefonunu çok seviyor Cep Telefonu Vücuda Yaklaştıkça Kanserleşiyor!

 
Güney Kaliforniya bölgesinde bir kadın, şekil itibariyle cep telefonuna benzer bir tümörle göğüs kanseri kliniğine girdi. Bluetooth bağlantısını kolaylaştırmak için, cep telefonunu her zaman iç çamaşırında taşıyordu. Tümör acayipti, fakat doktoru bunun üzerinde fazla durmadı.

Hemen sonra bir başka kadın aynı sorunla geldi. Orange Görüntüleme ve Tedavi Merkezi'nde çalışan Operatör Dr. John West, şunları söylüyor:

''Bir ay sonra başka bir kadının aynı şikâyetle geleceğini tahmin edebilir miydiniz? O aynı probleme sahipti. Kanser, cep telefonunu koyduğu yerin tam altına yerleşmişti.''

Dünya nüfusunun yarısından fazlası, cep telefonuna sahip. İnsanlar cep telefonu ile konuşmak, mesajlaşmak ve cep telefonunu taşımak suretiyle saatlerce zaman geçirdikleri için, bazı bilim adamları ve kamu görevlileri, cep telefonunun yaydığı mikro dalga radyasyonunun uzun vadedeki etkileri hakkında endişeleniyorlar.

Bir insanın tüm vücudunun cep telefonundan alabileceği en büyük zarar, bilim adamlarının hayvanlar üzerinde cep telefonunun zarar verici etkisi ile ilgili söyledikleri miktardan 50 kat daha az, yaklaşık 0.08 kg/watts'dır . Bununla birlikte, vücut üzerinde lokalize olmuş benlerin olduğu insanlar, tüm vücudun limit sınırından 20 kat daha fazlasına yani 1.6 kg/watt'a maruz kalabilirler.

Bir kişinin absorbe ettiği radyasyon miktarı, cep telefonunu vücutlarından ne kadar uzakta tuttuklarına bağlıdır. Bir cep telefonunu baş kısmından 6 mm'lik mesafe kadar uzak tutmak, bir kişi tarafından absorbe edilen radyasyonu yaklaşık 16 kez düşürmektedir.

Dr. West, hastalarına cep telefonlarını kullandıkları süre içinde kendilerinden uzakta tutmalarını öneriyor. Aslında, çoğu kullanma kılavuzlarında, cep telefonlarını taşırken vücutlarından en az 2.5 cm uzakta tutmalarını tavsiye ediyor.

Kaynak: ''Could your Cell Phone be Dangerous?'', ocregister,

Çeviri: Dr. Erman Gündoğdu

yaklaşansaat
 Bu haber 743 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,783 µs