En Sıcak Konular

Bu sahneler 'gençleri saldırganlaştırıyor'

1 Kasım 2010 10:32 tsi
Bu sahneler 'gençleri saldırganlaştırıyor' Amerikalı araştırmacılar televizyon, sinema ve video oyunlarında sürekli şiddet sahneleriyle karşı karşıya gelen gençlerin daha saldırganlaştığını düşünüyor.

Ulusal Sağlık Enstitüleri adlı kurumun öncülüğünde yapılan araştırmada yaşları 14 ile 17 arasında değişen 22 erkek çocuğa şiddet içeren görüntüler izlettirilerek verdikleri tepkiler incelendi.

Araştırmacılar, çocukların beyinsel tepkilerinin bir süre sonra körleştiğini düşünüyor.

Araştırma ekibinde yer alan Dr. Jordan Grafman, şiddet görüntülerinin saldırganlığı daha kabul edilebilir hale getirebileceğini söylüyor.

Fakat BBC'nin görüş aldığı başka bir uzman, şiddete yol açan nedenlerin laboratuvar deneyleriyle açıklanamayacak kadar karmaşık etmenlere dayandığını belirtti.

Şiddet içeren sahnelerin çocuklar ve gençler üzerindeki etkileri televizyonun ortaya çıktığı ilk günlerden beri tartışılan bir konu.

Son yıllarda bu tartışma video oyunlardaki şiddeti de kapsıyor.

Bundan önceki muhtelif araştırmalarda şiddet görüntülerinin beynin verdiği duygusal tepkileri etkileyebildiğine işaret eden bulgular elde edilmişti, fakat bu görüntülerin doğrudan davranış biçimini değiştirip değiştirmediği konusu belirsizliğini koruyor.

Şiddet sahnelerine tepki
 
ABD'de yapılan son deneyde video oyunlardan toplanmış şiddet içerikli 60 klip gençlere izletildi. Görüntülerin çoğunluğu sokak kavgası ve yumruklaşma sahneleriydi.

Şiddet sahneleri ''düşük'', ''hafif'' ve ''ılımlı'' olarak derecelendirildi. ''Aşırı'' şiddette sahne yer almıyordu.

Sahneleri izleyen erkek çocuklarından, izledikleri sahnenin bir öncekinden daha saldırgan olup olmadığını değerlendirmeleri istendi. Bu esnada çocukların beyinleri manyetik rezonans yöntemiyle taranarak, beynin hangi bölgesinin faaliyete geçtiği incelendi.

Ayrıca çocukların parmaklarına bağlanan elektrodlar vasıtasıyla ne kadar terledikleri ölçüldü. Ter, duygusal tepkinin işaretlerinden biri olarak yorumlanıyor.

14 ila 17 yaş arasındaki genç grubun, özellikle ''hafif'' ve ''ılımlı'' şiddet sahnelerinden ne kadar çok seyrederse, o kadar az tepki verdiği gözlendi.

Deney uzadıkça, beyindeki duyguları işleyen yer olduğu düşünülen ''lateral orbitofrontal korteks'' bölgesinde faaliyetin giderek azaldığı görüldü.

Dr. Jordan Grafman, ''Bu araştırma sürekli şiddet sahnelerine maruz kalan çocukların zaman içinde şiddete duyarsız hale geldiğine, şiddeti daha kabul edilebilir gördüğüne işaret ediyor. Bu da saldırgan davranışlarda bulunmalarını kolaylaştırabilir, çünkü normalde saldırganlığı frenleyen duygusal tepkilerin azaldığı görülüyor.'' diyor.

Ancak İngiltere'de çocuklar ve gençlerin medya ile ilişkilerini araştıran Profesör David Buckingham, şiddetin ''toplumsal'' bir sorun olduğunu ve çok sayıda toplumsal faktörü içerdiğini söylüyor.

Sadece beyin faaiyetlerine bakarak şiddetin nedenlerinin ölçülemeyeceğini savunan Profesör Buckingham, ''Sürekli şiddet sahneleri seyreden çocukların bir süre sonra bu imgelere tepkisizleşmesinin nedeni can sıkıntısı gibi çok daha basit bir unsura dayanıyor olabilir.'' dedi.


 Bu haber 687 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,618 µs