En Sıcak Konular

Çürümeyi önlemek için mutlaka yapın!

27 Ekim 2010 11:06 tsi
Çürümeyi önlemek için mutlaka yapın! Diş çürüklerinin giderek artığını belirten uzmanlar yapılması gerekenleri açıkladı...

Beslenme alışkanlıklarının değişmesinden dolayı Türkiye'de diş çürüğüne daha sık rastlanmaya başlandığına dikkat çeken Diş Hekimi Prof. Dr. Suat Altun, "Dengeli beslenin, dişleriniz çürümesin." dedi.

Bursa Özel Şahinkaya Eğitim Kurumları'nda 'Tea and Talk' günleri kapsamında gerçekleştirilen 'Yaşamdan Dersler Konferansı'nın konuğu olan Diş Hekimi Prof. Dr. Suat Altun, diş çürüklüğü konusunda uyarılarda bulundu. Öğrencilere, ağız ve diş sağlığına gereken önemi vermeleri yönünde uyarılarda bulunan Altun, "Şekerli, yapışkan ve asitli gıdalar diş çürüğünün artmasına sebep olur. Beslenme alışkanlıklarına dikkat ederek ve dişlerinizi düzenli olarak günde en az 2 defa fırçalayarak diş çürüklerini önleyebilirsiniz." ifadesini kullandı.

"TÜRK TOPLUMU DİŞ DOKTORUNDAN KORKUYOR"

Türk toplumunda diş doktorlarından korkan bir anlayış olduğunu belirten Prof. Dr. Suat Altun, "Özellikle çocukların düzenli olarak muayeneye götürülmeleri gerekmekte. Anne babalardan duyulan yanlış bilgiler, doktor ve iğne olma fobisi, bilgisizlik, diş hekimi muayenehanesinde karşılaşılan sesli ve çocuğun daha önceden görmediği ve kendine zarar verebileceğini düşündüğü bir takım cihazlar, güvensizlik, sayabileceğimiz çocukların diş hekimi korku nedenlerinden birkaçıdır." şeklinde konuştu.

Sağlıklı dişlere sahip olmanın bakım ve fırçalama gerektirdiğinin altını çizen Suat Altun, "Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde diş çürüğüne eskiye oranla daha sık rastlanıyor. Bunun nedeni beslenme alışkanlıklarının değişmesidir. Bisküvi, şeker, çikolata, kola gibi her an elimizin altında olan bu gıda maddeleri dişlerin üzerine yapışıp kalan ve asit oluşturan maddeler oldukları için günümüzde diş çürüğü artışının başlıca sorumluları olarak kabul ediliyor." diye konuştu.

Dişlerin çürümemesi için tedbirlerin başında düzenli fırçalama geldiğine dikkat çeken Altun, "İlk yapmamız gereken ağzımıza uygun bir fırça seçmektir. Fırça ıslatılmadan, üzerine konulacak mercimek tanesi büyüklüğünde diş macunu ile dairesel hareketler çizerek masaj yapılmalıdır. Üst dişler aşağıya doğru, alt dişler ise yukarıya doğru fırçalanmalıdır." şeklinde konuştu.Bu haber 755 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,815 µs