En Sıcak Konular

Yakında yunus kalmayacak!

24 Haziran 2010 11:23 tsi
Yakında yunus kalmayacak! Yunus eğitmeni Ric O'Barry filminde, milyar dolarlık bir sektör haline gelen 'yunuslu eğlence parkları'nın sebep olduğu katliamı anlatıyor.

The Cove -Koy adlı film en iyi belgesel dalında Oscar alınca bütün dünyanın gözleri bu filmde anlatılan yunus katliamına çevrildi.

Filmde dünyanın ilk ve en ünlü yunus eğitmeni Ric O’Barry, milyar dolarlık bir sektör haline gelen "yunuslu eğlence parkları"nın sebep olduğu katliamı anlatıyor ve dünyaya sesleniyor: "Bir şeyler yapılmalı, yakında yunus kalmayacak!"

“Bir yunusun yüzündeki gülümseme doğadaki en aldatıcı yanılgıdır. Bu durum tamamen onların fiziksel görüntülerinin yarattığı bir yanılsamadır ama izleyen insanlara yunusun hep mutlu olduğu duygusunu verir. Oysa doğal ortamında olmayan, esaret altındaki yunus mutlu değildir. Tam tersine tamamı aşırı stresten kaynaklanan ülser hastasıdır ve gösteri parklarının arka odalarına gidip bakarsanız bol miktarda ülser ilacının yığılı olduğunu, yunuslara düzenli olarak bunların verildiğini görürsünüz!”...


Bu sözler dünyadaki ilk ve en ünlü yunus eğitmeni Ric O’Barry’ye ait.

Ric O’Barry uzun yıllardır yunus eğitmenliği yapmıyor, tam tersine yunusların gösteri sektörünün pençelerinden kurtarılması için büyük bir savaş veriyor. Bu savaşın son halkası da ülkemizde de gösterime giren belgesel nitelikli bir film: Koy.

Posta gazetesinde yer alan haberde; onu bugünlere getiren hikaye anlatılıyor. 1962’de başlayan Flipper macerasındaki 5 yunusu bizzat yakalayan kişi. Yunus eğitmenliğine başladığında yardım alabileceği hiçbir kaynak olmayan eğitmen, çareyi kendi geliştireceği yöntemlerde bulur...

Ric, o günleri şöyle anlatıyor:

DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDEN ÇOK DAHA ZEKİ OLDUKLARINI FARK ETTİM

“Senaryo önüme geldi. Orada mesela yunusun bir tahtanın üzerine çıkması oradan atlaması gibi sahneler vardı ve bunları yaptırmam isteniyordu. Bunun için uğraşırken yunusların aslında düşündüğümüzden çok daha zeki olduklarını fark ettim. Çok çabuk öğreniyorlardı. 1964 senesine geldiğimizde onlara yaptırabildiklerimle dünyadaki en ünlü yunus eğitmeni olmuştum. Bütün çekim ve eğitim yakında tuzlu suyu olan bir göl ve sahilde benim de yaşadığım evde yapılıyordu. Dizi TV’de gösterilirken televizyonu iskeleye götürüp yunuslarla birlikte izliyordum. Ve fark ettim ki; yunuslardan Cathy, kendisini diğer yunus Suzy’den ayırabiliyor ve farklı tepki gösterebiliyordu. Yani kendi varlıklarının farkındalardı! Bir süre sonra onları esaret altında tutmanın doğalarına aykırı olduğunu ve onlara zarar verdiğini gördüm ama hiçbir şey yapmadım...”

"BANA DOĞRU YÜZDÜ, GÖZLERİMİN İÇİNE BAKTI, DERİN BİR NEFES ALDI VE BAŞKA ALMADI"

Ancak her şeyi değiştiren bir olay yaşar Ric. Cathy kollarında intihar eder... Nefesini tutarak...

"Yunuslar ve diğer balina türleri bizler gibi istem dışı nefes alan canlılar değildir. Nefes almak onlarda bilinçli bir hareketin sonucudur ve eğer hayat katlanılamaz hale gelmişse, bir sonraki nefesi almayarak buna bir son verebilirler. Cathy aşırı stres altındaydı, hissedebiliyordum. Bir gün bana doğru yüzdü, gözlerimin içine baktı, derin bir nefes aldı ve başka almadı... Onu bıraktığımda suyun dibine battı. Ertesi gün esaret altındaki yunusları serbest bırakmaya çalıştığım için hapisteydim! Sonraki yıllarda sürekli olacağım gibi.."

35 YIL SÜREN BİR MÜCADELE

Ric O’Barry, bu tarihten itibaren bütün dünyada 35 senedir süren eylemlerine başlar... Kendi ifadesiyle ‘büyük bir sektör haline getirmek için 10 senesini verdiği’ eğlence havuzlarında gösteri yapan yunusların özgürlüğü için 35 sene ve kazandığı bütün parayı harcayacaktır... Bugün dünyanın belli noktalarında yunus avcılığı yapılıyor. En büyük ve en acımasız avcılık ise Japonya’daki bir koy olan Taiji’de. Burada yunuslar en çok duyarlı oldukları şey, ses sayesinde balıkçılar tarafından sahile sürülüyorlar. Onları çok rahatsız eden, büyük strese sokan sesler çıkaran tekneler bu yunusları sıkıştırıyor ve koydaki ağlarla geriye çıkmaları engelleniyor.

YA SATIN ALINIYOR YA DA VAHŞİCE ÖLDÜRÜLÜYOR
Şişe burunlu (Flipper gibi) bir yunusun fiyatı 150 bin dolar. Dünyanın her yerinden gelen eğitmenler burada kendileri için bir yunus beğeniyor. Beğenilmeyenler mi? Onlar özgür falan bırakılmıyor, gizlice ve vahşice öldürülüp etleri için 600 dolara satılıyor.

FİLM JAPONYA'DA YASAKLANDI
Yüksek oranda civa ihtiva eden yunus etinin başka balık etleri adı altında piyasaya verildiğini katliamın kanlı yüzüyle birlikte "Koy"da izliyorsunuz. Film, Taiji’deki kanlı katliama tümüyle duyarsız kalan Japonya ve diğer ülkelerin de ticari bakış açılarını, çıkarları için yaptıklarını, hatta çevreci örgütleri bile nasıl satın aldıklarını gözler önüne seriyor. Japonya’da yasaklanan bu filmde anlatılanlardan sıradan Japonlar’ın haberi var mı derseniz, yine filmi izlerken sokaktaki insanın hiçbir şeyden haberdar olmadığını görüyorsunuz.

HER YIL 23 BİN YUNUS KATLEDİLİYOR! BÖYLE GİDERSE...
Son söz yine Ric O’Barry’nin:

"Bugün Taiji’de her yıl 23 bin yunus acımasızca katlediliyor. İnsanlar yunusları sevebilsin diye... İsteseydim Karayipler’de kendime ait bir havuz işletir ve yılda 2-3 milyon dolar kazanırdım, diğerleri gibi... Ama bu acımasızlık... Artık dünyanın pek çok bölgesinde avlayacak yunus kalmadı. Aynı şey dünyadaki en büyük yunus tedarikçisi Japonya Taiji’de de yaşanacak. Zaten bilim adamlarına göre böyle giderse önümüzdeki 40 yıl içinde balık nesli tükenecek..."

ntvmsnbcBu haber 798 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,794 µs