En Sıcak Konular

Migreni tetikleyen etkenler neler?

11 Haziran 2010 11:20 tsi
Migreni tetikleyen etkenler neler? Pek çok insanın yaşadığı migren ağrılarının ortaya çıkışını kolaylaştıran etkenlerin neler olduğunu biliyor musunuz?

Migren, şiddet, sıklık ve süre  bakımından farklılıklar gösterebilen, tekrarlayıcı ataklarla belirgin, sıklıkla başın bir tarafına yerleşen, nabız gibi darbeli seyreden, ataklara sıklıkla bulantı, kusma, ışık ve sese karşı hassasiyetin de eşlik edebildigi bir başağrısı türüdür.

Bazı dış uyarılara ve santral sinir sistemindeki içsel değişikliklere , sinirsel reaksiyonun kalıtsal bir artmış duyarlılığı olarak da tanımlanabilir.

Migren genel nüfusun onda birinden fazlasını etkileyen bir başağrısı türüdür. Erişkin kadınlarda erkeklerden daha fazla görülmektedir. Ergenlik döneminden sonra görülme sıklığı 40 yaşına kadar artmakta ve migren görülme sıklığı ırklara, bölgelere göre değişmektedir.

 Migren ataklarının büyük bölümü kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte atakların başlamasında bazı iç ve dış uyaranaların da rol oynayabileceği bilinmektedir. Bunların başında stres, açlık, uyku düzenindeki değişiklikler, bazı yiyecek ve içecekler ile adet döneminde olmak gelmektedir

Migren ataklarının ortaya çıkışını kolaylaştıran etkenler; Fazla ya da az uyuma gibi uyku düzeni değişiklikleri, aç kalma, öğün atlama gibi beslenme düzeni değişiklikleri, alkol, kafein, yumurta, çikolata, deniz ürünleri gibi besinler tüketme, güneş altında, sıcakta kalma, aşırı yorulma ve egzersiz yapma, keskin kokular, parlak ve güçlü ışıklar, duygusal baskı, stres, adet dönemi, hava değişimleri, sigara ve bazı ilaçların kullanımıdır.

internet haberBu haber 654 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,129 µs