zeytinyağına bakışı! | " /> zeytinyağına bakışı! | "/>

En Sıcak Konular

Milletlerin zeytinyağına bakışı!

24 Eylül 2009 10:48 tsi
Milletlerin zeytinyağına bakışı! Zeytinyağında 41 ülkeye ihracat yapan Tariş, ihracat yaptığı ülkelerdeki tüketici tercihlerinden harita hazırladı. Buna göre, Japonlar sağlığa önem veriyor ve hikâyesi olan ürün istiyor, İskandinavlar yağın renginden etkileniyor.

Sonunda ülkelerin zeytinyağına bakışını, tüketicinin tercihlerini gösteren bir harita da hazırlandı. Zeytin ve zeytinyağında Ege Bölgesi’ndeki 33 kooperatifin oluşturduğu Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, ihracat yaptığı ülkelerdeki tüketici tercihleri ve davranışlarından elde ettiği bilgilerle zeytinyağında ‘damak tadı haritası’ hazırladı.

Birlik, yükselen pazar Çin’e de, Şangay’daki Wal Mart zinciri marketlerinin raflarına girerek, adım attı. Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin, insanları tanımaya yönelik pazar stratejisi izlediklerini, markalı ihracatta son yıllarda önemli başarılar elde eden Türk zeytinyağının dünya pazarlarında daha iyi tanınması için çaba gösterdiklerini söyledi.

‘Pazarı araştırıyor’

Zeytinyağının tüm dünyada bir sağlık ürünü imajının bulunmasına rağmen farklı ülkelerde değişik tüketici davranışları ve tüketim alışkanlıkları olduğunu belirten Çetin, ürünün standart bir pazarlama yaklaşımını kabul etmediğini, ülke kültürlerinin iyi tanınması gerektiğini dile getirdi.
Halen 41 ülkeye ihracat yaptıklarını ifade eden Çetin, pazara girmeden ciddi bir pazar araştırmasında bulunduklarını, ürün seçimi ve sunumunu buna göre belirlediklerini kaydetti.

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin, şöyle devam etti:
“Bu bizim yeni girdiğimiz bir pazarda kabul görmemizi kolaylaştırıyor. ‘Önce pazara girelim, ardından duruma göre kendimizi yönlendiririz’ demiyoruz.

Yeni girdiğimiz bir ülkenin tüketicilerine ‘Biz sizi tanıyoruz ve sizin isteklerinizi biliyoruz’ mesajı veriyoruz. Bu bizim için önemli bir artı sağlıyor.”

Her ülkenin tüketim alışkanlıklarında, sosyal ve kültürel yapısı ile alım gücünün önemli bir belirleyici olduğunu bildiren Çetin, ABD’deki mağazada özellikle tadım yaptırdıkları ürünlerin yok sattığını, Amerikalıların tattığı ürünü almayı tercih ettiğini ve sonrasında bu ürünü adıyla istediğini kaydetti.
Uzakdoğu ülkelerinden Kore’de mutfak alışverişini sadece kadınların yaptığını, tüketim tercihini de onların belirlediğini vurgulayan Çetin, Japonya’da ise sağlık unsurunun öne çıktığını, en yüksek yararın sağlanacağı natürel zeytinyağlarının tercih edildiğini söyledi. Çetin, “Japonlar, etikette detaylı bilgi istiyor. Ürünün özellikle insan sağlığına etkileri ile ilgili bilgiyi mutlaka istiyor. Bir de hikâyesi olan ürünler daha fazla ilgi görüyor” diye konuştu.

En fazla teneke ambalaj

Avustralya’da ise İtalyan imajı nedeniyle İtalyan ismi taşıyan ürünlerin başarılı olduğunu anlatan Çetin, tüketimin en fazla teneke ambalajda yapıldığını ifade etti. Zeytinyağına hâlâ yabancı olan İskandinav ülkelerinin ise yağın renginden etkilendiğini, bu ülkelerde diğerlerinden farklı ambalaj ve çeşitlerin talep gördüğünü belirten Çetin, “Avrupa ülkelerinde özellikle organik ürünler tercih ediliyor. Bu ülkelerde yüksek gümrük vergisi nedeniyle istenen oranda ihracat yapılamamasına rağmen Türkler’in yoğun yaşadığı bölgelerde talep yüksek gidiyor” diye konuştu.

Pekin’deki mağazalara girecek

Cahit Çetin, birlik olarak AB’de yaşanan gümrük vergisi sıkıntısı nedeniyle alternatif pazarlarda büyüme planı oluşturduklarını dile getirdi. Çetin, Japonya’da başladıkları çalışmayla bu ülkeye yaptıkları ihracatın arttığını, yükselen pazar olarak gözüken Çin’e de adım attıklarını ifade etti. Çetin, yıllık tüketimi 30 bin ton olan ve genelde İtalyan ve İspanyol firmaların bulunduğu Çin pazarında büyük potansiyel gördüklerini ifade ederek, “Çin’de yaptığımız anlaşmalarla Şangay’daki Wal Mart mağaza zinciri raflarına girdik. Önümüzdeki aylarda Pekin’deki mağazalara da gireceğiz. Ayrıca Tesco ve Tops mağazalarında satış yapmaya başladık. Çin’de satış kanallarını genişleterek, tanıtım çalışması yapmayı planlıyoruz” dedi. Yıllık 5.2 milyon dolarlık ambalajlı zeytinyağı ihracatı yapan Tariş’in, ABD’de Chicago, Kanada’da Toronto, Almanya’da Düsseldorf’da mağazaları bulunuyor.

İyibilgiBu haber 952 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,734 µs