En Sıcak Konular

Radyasyon denizinde mi yüzeceğiz?

29 Temmuz 2009 16:47 tsi
Radyasyon denizinde mi yüzeceğiz? “3G teknolojisi ile beraber hem dünyada hem de ülkemizde toplam baz istasyonu ve beraberinde radyasyon oranı artacak!” Elektromanyetik dalgalarda mı yüzeceğiz? Prof. Dr. Süleyman Daşdağ anlatıyor.

İyilikgüzellik olarak iyi ve güzel yaşayabilmek için 3G hakkında sorulmayan soruları uzmanlara sormaya ve okuyucularımızı bilgilendirmeye devam ediyoruz!

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Daşdağ, iyilikgüzellik’in sorularını cevapladı.

Uzun yıllardır cep telefonu üzerine araştırmalar yapan Prof. Daşdağ, kendi yaptıkları araştırmalar ve dünya genelinde yapılan birçok araştırma sonuçlarına göre cep telefonlarının 2G sistemi ile beyin tümörü riski doğurduğunu, 3G sisteminde ise görüntülü iletişimle beraber kullanım başa ve beyne daha uzak olacağı için beyin tümörü riskini hafifletebileceğini ifade etti.

Biyolojik olarak etkilerini ele aldığımızda kar-zarar hesabı yapmamız gerektiğini söyleyen Prof. Daşdağ, "radyoterapide hastayı tedavi için hesaplamalar yapılır, normalde çok zararlı olan radyasyon hastaya kar getirecekse zararları göze alınır ve kullanılır. Cep telefonunu da böyle düşünebiliriz. Gerekli durumlarda ve sınırlı kullanılmalı" dedi.

İşte Prof. Dr. Süleyman Daşdağ’ın açıklamaları…

“3G çok yeni bir sistem! İnsan, hayvan ve tabiatta ne gibi sonuçlar doğuracağı tam olarak bilinmiyor, önceki sistemlerinin tartışmaları ise hala sürüyor. 2G sisteminde cep telefonu birebir kulağa temas ettiği ve beyni direk etkilediği için beyin tümörüne sebep olduğu daha önceki araştırmalarla ortaya kondu. Ancak, bilim adamları sonuçları ve zararları konusunda tam olarak uzlaşmış değiller. Şikâyetler artıyor ve araştırmalar da halen devam ediyor. Yeni teknoloji sitemlerinde çok temkinli hareket etmek gerekiyor!"

"Kurallarına uygun ve sınırlı kullanılmalı, sınırlandırma da getirilmeli!"

"Süre ve mesafe iki önemli faktördür. Amacına uygun kullanırsak problem minimize olur. Son dönemde cep telefonu operatörlerinin yaptığı kampanyalarla gençler ve bayanlar saatlerce cep telefonu ile konuşur oldu. Bu durumda tüm zararlı riskleri de göze almış oluyorlar. Ağır sonuçlara katlanmak durumunda kalabilirler. Cep telefonu kurallarına uygun ve sınırlı kullanılmalı, sınırlandırma da getirilmeli!"

"Hem dünyada hem de ülkemizde radyasyon oranı artacak!"

"3G getirdiği kolaylıklarla çok cazip gibi pazarlanıyor, görüntülü olarak beyne uzak kullanılması ile beyin tümörü riskini hafifletebilir. Ancak, çok uzun süreli kullanımlara kullanımlarda yüksek dozda radyasyona maruz kalınabileceği de unutulmamalı. 3G ile ve hızlı iletişimle beraber hem dünyada hem de ülkemizde radyasyon oranı artacak. Halen de var olan elektromanyetik kirlilik oranı arttıkça tüm canlılar risk altına girmiş olacak!”

Elektromanyetik dalgalarda mı yüzeceğiz?

"Yeni teknolojilerin sonu yok! Yakın zamanda 3G’den daha da tehlikelisi gelecek. Geçtiğimiz günlerde bir cep telefonu firması kendi kendini şarj eden cep telefonu piyasaya sunacaklarını açıkladı. Cep telefonunun kendi kendini şarj etmesi demek, telefonun bulunduğu ortamda elektrik oranının artırılması demek. Yani istemeden ve farkında olmadan tüm canlılar elektrik alacak demek. Pasif olarak sigara içmek gibi! Cep telefonu şarj olurken insanlarda pasif içicilerin duman soluması gibi elektrik alacaklar. Sigara zararına benzer önlemler alınmalı.”

www.iyilikguzellik.com özel Nihal Doğan

Bu ateşi elinize almadan düşünün! özel haberini okumak için lütfen tıklayınız

Hayatımızı karartan elektromanyetik dalgalar! özel haberini okumak için lütfen tıklayınız

Bu da yeni ölümcül virüs: 3N! özel haberini okumak için lütfen tıklayınız

Cep şakşakçılarına tokat gibi yanıt! özel haberini okumak için lütfen tıklayınız

Manyetik alanlar hastalık sebebi! haberini okumak için lütfen tıklayınız

En sağlıklı telefon hangisi? özel haberini okumak için lütfen tıklayınız

Radyasyon: Artık ben varım! haberini okumak için lütfen tıklayınız

Cep telefonuna “öldürür” yazılmalı! özel haberini okumak için lütfen tıklayınızBu haber 4,215 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,837 µs