En Sıcak Konular

Tarım Bakanlığı'ndan 'süt' açıklaması

19 Haziran 2012 10:46 tsi
Tarım Bakanlığı'ndan 'süt' açıklaması Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tankerle taşınan sütlere, bozulmaması amacıyla saç boyasında kullanılan 'hidrojen peroksit' katıldığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında, İstanbul Milletvekili Umut Oran'ın yazılı soru önergesindeki sütle ilgili iddialar haberleştirilerek çeşitli başlıklar altında yayınlandığı ve aynı haberin daha sonra çeşitli internet sitelerinde de yer aldığı anımsatıldı.

Söz konusu iddiaların kamuoyunda yersiz endişe ve yanlış anlaşılmalara neden olacağı düşünülerek, açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtilen açıklamada, ''İddia edildiği gibi, tankerle taşınan sütlere, bozulmaması amacıyla saç boyasında kullanılan 'hidrojen peroksit' katıldığı yönünde haberler gerçeği yansıtmamaktadır'' ifadesine yer verildi.

Mevzuat açısından çiğ süte dünyadaki bütün gelişmiş ülkelerde katkı maddesi katılmasına izin verilmediği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Ülkemizdeki çiğ süte ilişkin mevzuatta 'çiğ sütün' tanımı yapılmış olup, bu süte herhangi bir maddenin katılması yasaktır.

Süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünleri üretmek üzere çiğ sütü işleyen gıda işletmeleri, üreticilerden satın aldıkları sütün denetimini yapmak zorundadırlar. Bakanlığımız da bu süt firmalarını denetlemekte olup ayrıca 5996 sayılı kanun gereği birincil üretim yapan çiğ süt üreticilerini gerek hijyen gerek hayvan sağlığı yönünden denetlemektedir.

Bakanlığımızın toplum sağlığı ve tüketici menfaatlerini korumaya dönük çalışmaları bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir.'' 

Bu haber 1,066 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,044 µs