En Sıcak Konular

Sıcaklara karşı çocukları koruyun

19 Haziran 2012 10:37 tsi
Sıcaklara karşı çocukları koruyun Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklar en çok çocuk ve yaşlıları olumsuz etkiliyor. Uzmanlar, çocukların sıcak çarpmalarına karşı korunmaları konusunda ebeveynleri uyarıyor.

Sıcaklara karşı çocukları koruyun Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi Başhekimi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Özcan, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, sıcak çarpmaları başta olmak üzere birçok sağlık sorununa davetiye çıkardığını söyledi. Sıcak havanın en çok yaşlı ve çocukları olumsuz etkilediğine dikkat çeken Uzm. Dr. Özcan şunları kaydetti: "Çocukların zorunlu olmadıkça saat 10.00 ile 16.00 saatleri arasında dışarı çıkarılmamasını tavsiye ediyoruz. Sıcaklıkların arttığı bugünlerde çocukların bol miktarda sıvı almasının sağlanması gerekiyor. Çocuklara ince, açık renkli kıyafetler giydirilmeli. Çocuklar sıcak havalarda şapkasız ve şemsiyesiz dışarı çıkarılmamalı. Sıcak çarpması durumunda çocuklar hemen serin bir ortama alınmalı. Bulantı, kusma yok ise ağızdan sıvı verilmeli, kusuyor ise asla bir şey içirilmemeli. Çocuğun gölge olan yerlerde oynamasına özen gösterin. Çocukların bulundukları ortamlarda eğer klima ya da fan gibi araçlar çok fazla çalıştırılıyorsa derecelerinin iyi ayarlanmış olmalarına dikkat edin. Çok düşük derecelere ayarlanmış klimalar çocuğu sıcak havaların etkisinden korumak yerine onun üşüyerek hasta olmasına sebep olabilir."

ÇOK SOĞUK GIDALAR YEDİRMEYİN

Çocukların sıcak havalarda çok soğuk yiyecekler yemelerini ya da içecekler içmelerinin engellenmesi gerektiğine vurgu yapan Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi Başhekimi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Özcan, çok soğuk yenen bir dondurma, çok soğuk içilen bir bardak suyun çocuğun sağlığını olumsuz etkileyebileceğini dile getirdi. Sıcaklarda çocuklara sık sık duş aldırılmasını tavsiye eden Dr. Özcan, "Böylece terlemenin yol açabileceği pişik ve çeşitli kızarıklıkların önüne geçmiş olursunuz. Çocuklarınızın ense bölümünde sık sık terleme oluyorsa saçlarını kestirebilirsiniz." tavsiyesinde bulundu.Bu haber 1,054 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,339 µs