En Sıcak Konular

Kalbinizi doğru besinlerle koruyun

19 Haziran 2012 10:13 tsi
Kalbinizi doğru besinlerle koruyun Prof. Dr. Bingür Sönmez sağlıklı bir yaşam ve kalp hastalıklarından korunmanın yollarını açıkladı...

Sağlıklı yaşamak, sağlıklı yaşlanmak emek, özen ve sevgi istiyor. Türkiye’de kalp sağlığı konusundaki rakamlar iç acıcı değil. Oysa sorunun çözümü, basit alışkanlıklar edinmekte ve yaşam şeklini değiştirmekte yatıyor.

Kalbinizi yoran tüm alışkanlıkları ve sorunları geride bırakarak, sağlıklı bir yaşam ve kalbinize daha iyi bakmak için kesin kararlar almalısınız. Çünkü daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenin anahtarı, yaşam biçiminizde yapacağınız küçük değişikliklerde saklıdır. Bunun için kalp sağlığınız için yepyeni bir yaşam biçimi belirleyip onu uygulamaya başlamalısınız.

Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, sağlıklı bir yaşam sürmek ve kalp hastalıklarından korunmak için önerilerde bulundu.

Komşu diyetinden uzak durun

Fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışın. Bunun için öğün aralarında atıştırmalara, hızlı yemek yemeye son verin. Yavaş ve istikrarlı kilo vermenin daha sağlıklı ve kalıcı olduğunu unutmayın. Kilo kaybı sağlıklı bir yaşam için ilk adımdır. Kilo vermek; kan basıncını, kan şekerini, kan yağlarını ve erken ölüm riskini azaltır. Kilo verirken komşunuzun diyet listesini değil, bilimsel standartlarda hazırlanmış ve diyetisyenin size önerdiği listeyi dikkate alın.

Menopozu geciktirin


Östrojen hormonu kadınları damar sertliğine karşı korur. Ancak menopozla birlikte östrojen hormonu ortadan kalktığı için kadınlarda anormal bir damar sertliği süreci başlar. Bu nedenle menopozu geciktirici tedavi olun.

Çocuklarınıza hazır olmadığı sorumluluklar vermeyin

Özellikle aile şirketlerinde kalp krizi sorunuyla sık karşılaşılmaktadır. Ekonomik yönden güçlü olan aileler, çocuklarına yurtdışında çok iyi eğitim aldırarak genç yaşta aile şirketinin üst düzey yönetimine getirir. Ancak çocuğun deneyimi olmadığı için genç, kendini sürekli ailesine kanıtlama çabası içine girer ve stres yaşar.

Sonunda, omuzlarına yüklenen ağır sorumluluk onun kalp krizi geçirmesine neden olur. Bu nedenle çocuklara hazır olmadıkları ve taşıyamayacakları sorumluluklar verilmemelidir. Aceleciliği bir kenara bırakın ve yavaşlayın. A tipi olmak başarının sırrıdır ama sakin bir kişilik yapısıyla da başarının anahtarına sahip olabilirsiniz.

Çok çabuk karar veren, hızlı hızlı konuşan, merdivenleri birkaç basamak birden çıkmaya çalışan, sabırsız biriyseniz değişin. Kendinizle, yaşamla, ailenizle, eşinizle, dostlarınızla barışın. Daha yumuşak, sakin hareket eden, huzurlu biri olmak için yoga yapın.

Psikolojik destek alın

Hastalığınızı, aileniz veya çevrenizle ilgili sorunlarınızı bir ‘liyezon psikiyatri’ uzmanı ile görüşün. Liyezon psikiyatri uzmanı, organik bir hastalığın (kalp hastalığınızın) psikolojiniz üzerinde yaptığı bozuklukları inceler.

Tükettiğiniz besinlerin rengini değiştirin


Kalp sağlığınız için daha önceki beslenme alışkanlıklarınızı bir kenara bırakarak, sağlıklı beslenme kararı alın. Katı yağ tüketimini bırakarak, zeytinyağı ile beslenin. Kırmızı et alışkanlığından vazgeçin. Tükettiğiniz etin rengi ‘beyaz’ olsun. Kırmızı et yerine, balık, hindi, tavuk yiyin. Beslenmenizde fasulye, mercimek, bezelye gibi kolesterolsüz protein kaynaklarına yer verin. Yağsız veya az yağlı süt ve süt ürünleri tüketin. Konsantre sütlerden, karaciğer, işkembe gibi sakatatlardan; sosis, sucuk, salam gibi gıdalardan uzak durun. Düşük kalorili sebze ve meyveler kalp hastalıklarına karşı koruyucu maddeler içerirler. Günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin. Beyaz un yerine işlenmemiş yani kepekli buğday unu tercih edin.

Aşık olmak kalbe iyi gelir

Aşk insanı mutlu eder. Bypass olan herkes, ölçüsünü kaçırmamak şartı ile aşık olabilir. Bypass olmuş hastalar öncelikle eşlerine ve ailelerine aşık olmalı ve özel günlerle eşleri ile olan aşklarını tazelemelidir.

Platonik aşk ise sanıldığı gibi kalbi yormaz. Aksine kalbi rahatlatır. Ancak reddedilmek yani kalp kırıklığı adrenalin deşarjına neden olduğu için kalbi de beyni de rahatsız eder.

Bypass olan önce eşine sonra çocuklarına aşık olmalı

Kalbe iyi gelen cinsel ilişki değil, aşık olmaktır. Aşık olunca endorfin hormonunu salgılanır. Endorfin, zevk ve mutluluk veren bir hormondur. İyi bir aşk hayatı kalp sağlığı için çok gereklidir. Mutlu yaşamayabilmek için sağlıklı bir aşk hayatına ihtiyaç vardır.

Bypass ameliyatından sonra insanların ömrünün uzadığı bugün bilimsel olarak ispatlanmıştır. Düzenli bir aşk hayatı olan insanların yaşam kalitelerinin artacağı da kesindir. Biz kalp cerrahları, kalp ameliyatı olan herkese “aşık olmak” serbest diyoruz. Ama bunun mutlaka bir ölçü çerçevesinde olması gereklidir. Bypass ameliyatı olmuş hastalar öncelikle eşlerine, sonra da çocuklarına, işlerine ve ülkelerine aşık olmalıdır. Bu seviyedeki aşkın, kalp hastalarına çok iyi geleceği bir gerçektir.

Sağlam aile bağları çok önemli

Kalp ameliyatı olan hastalarda birkaç değişik psikoloji ortaya çıkmaktadır. Birinci gruptaki hastalar, çok yanlış olarak cinsel hayatlarının ortadan kalktığını düşünerek “Ben artık öldüm, bittim benden hiçbir şey olmaz” endişesine kapılmaktadır.

Bu şekilde depresyona giren, özellikle entelektüel seviyesi yüksek olan kesime ciddi rehabilitasyon çalışmaları yapılması gereklidir

Bu hastalara bypass ameliyatı olduktan sonra tamamen normal şartlarda hayatlarını sürdürebilecekleri anlatılmalıdır.

İkinci grup bypass hastaları ise kendilerini ameliyattan sonra biyonik adam olarak görenlerdir. Bu grup hastalar geçmişteki özlemlerini gidermeye çalışmaktadır. Hastalar ameliyattan sonra eşlerini bir kenara çekerek geçmişte kaçırdıkları her türlü fırsatı değerlendirmeyi isteyip çok partnerli ilişkileri tercih edebilmektedir.

Bu bizim uygun bulduğumuz bir davranış değildir. Tüm bunları yaparken bilinçaltında yatan ise, ameliyattan sonra kısa bir hayatlarının olduğunu düşünmeleri ve ne yaparlarsa yanlarına kâr kalacağına inanmalarıdır. Sağlam aile bağları böyle bir sorunu kolayca çözer. Aksi varsa bir aile terapistinden yardım alınabilir.

Platonik aşk da kalp dostu


Platonik aşk ayrı birmutluluktur. Platonik aşıkta sevgiliye kavuşma yoktur. Dolayısıyla kişi ikinci kalbini ararken bir yanlışlık yapma riski olmadığı gibi kötü sonuçlanan fiziksel aşkında gördüğü hayal kırıklığı da yaşanmaz. Biz bunu başta halk ozanları olmak üzere pekçok insanda görürüz. Hep hayal ettikleri sevgiliyi düşünerek, hissederek, yaşarlar ama sevgiliye kavuşmak için özel bir çaba sarf etmezler.

Mutluluk hormonu endorfini yükselttiği için platonik aşk da alışkanlık yapabilir. Belki de gerçek aşk platonik olan aşktır, çünkü hiçbir zaman ölmez. Doğru ikinci kalbe ulaşmak, birinci kalbi çok yorabilir ama doğrusunu bulursanız aşkınızın devam etmesi için çok iyi bakın.

Belinizi inceltin

Yağların karın çevresinde toplanmasının özellikle kalpdamar hastalığı riskini artırdığını ve bel çevresinin kadınlarda 88, erkeklerde 102 santimi geçmemesi gerektiğini aklınızdançıkarmayın. Belinizi inceltin, kilo verin, öğün aralarında kalorili atıştırmaları, hızlı yemek yemeyi hayatınızdan çıkarın.

İş stresinden kurtulun

İş yaşamınız için de yepyeni bir başlangıçlar yapın. Stres kontrolü sağlayıcı aktivitelerde bulunun. İşinizde beceri ve olanaklarınızı zorlamayın. Ağır sorumluluk altına girmekten kaçının. Düzenli egzersiz, stresi kontrol altına almaya yardımcı olur. Bu nedenle kalbiniz için verdiğiniz yeni kararlar arasında hareketli bir yaşam tarzını benimsemek de olsun. Tembellikten uzak durun. Yürüyüş yapın ve asansör yerine merdivenleri tercih edin. Yakın mesafelerde aracınızı kullanmak yerine yürüyün.

Kalp kontrolleri yaptırın

Ailenizde genç yaşta kalpten ölüm hikayesi varsa, diyabet, hipertansiyon ve yüksek kolesterol hastasıysanız, aşırı kilolu ve hareketsiz biriyseniz, kalp hastalıkları açısından risk grubundasınız. Risk grubu içinde olanlar 30, risk grubunda olmayanlar 40 yaşından itibaren her yıl düzenli olarak bazı testler yaptırmalıdır. Bunlar; total kolesterol, HDL (iyi huylu kolesterol), LDL (kötü huylu kolesterol), trigliserid ve kan şekeri tetkikleridir. Bunları her yılmutlaka yaptırın. Kan yağları dışında düzenli olarak tansiyonunuzu ölçtürün. Hekim kontrolünde günde 100mg aspirin alın.

Hazırlayan: Serda KIVILCIM/ BUGÜN GAZETESİ

Bu haber 1,455 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,048 µs