En Sıcak Konular

‘Çin tuzu sağlığı tehdit ediyor’

18 Haziran 2012 10:28 tsi
‘Çin tuzu sağlığı tehdit ediyor’ Birçok hazır gıdada kullanılan ve halk arasında "Çin tuzu" olarak bilinen madde ile ilgili tartışmalar Mecli'e taşındı.

CHP'li Umut Oran, "Birçok şikayet geliyor. İddialar doğruysa halk sağlığı tehdit altında" dedi. Uzmanlar maddenin sinir sistemine zarar verdiğini öne sürüyor.

Hazır gıdaların önemli bölümünde kullanılan ve sağlıkta tartışma konusu olan Monosodyum Glutamat (MSG) ile ilgili iddialar, Meclis gündemine de geldi. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, kamuoyunda "Çin Tuzu" adıyla bilinen madde ile ilgili vatandaşlardan çok sayıda şikayet geldiğini belirtip, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın yanıtlaması istemiyle Meclis'e yazılı soru önergesi verdi. Oran, soru önergesinde, Sağlık Bakanlığı'nın konu ile ilgili araştırmasının olup olmadığını sordu.

Umut Oran, Bugün Gazetesine yaptığı açıklamada, "Uzmanlardan aldığımız bilgilere göre, günlük hayatta sık kullandığımız birçok hazır gıdada MSG ya da Çin tuzu denilen maddenin kullanıldığını öğrendik. Konu halk sağlığını doğrudan ilgilendiriyor. İddialar doğruysa halk sağlığı tehdit altında demektir. Sağlık Bakanlığı'nın bu konuyu ve iddiaları araştırması, vatandaşları bilgilendirmesi gerekmektedir. Çünkü yetkililerden gelecek bir araştırma ve Sağlık Bakanlığı'nın araştırması, vatandaşları bilgilendirecek ve rahatlatacaktır. İddiaların ve gıda ile ilgili tartışmaların takipçisi olmaya devam edeceğim" dedi.

SİNİR SİSTEMİNİ TAHRİP EDİYOR

Hamilelerin alması durumunda doğrudan cenine de geçtiği belirtilen MSG, hazır köfte harçları, et suyu tabletleri, hazır çorba, dondurma, renkli yoğurt ve cipslerde bulunuyor. MSG'nin en önemli özelliği; beyine "lezzetli" komutu vermesi. Lezzetsiz ürünlerin de bu madde nedeniyle "lezzetli gibi algılandığı ve bağımlılık yarattığı" iddia ediliyor. Uzmanlar MSG'nin merkezi sinir sistemini tahrip ettiği uyarısında bulunuyor.

HABER: Ezelhan ÜSTÜNKAYA / BUGÜN GAZETESİ

Bu haber 1,304 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,471 µs